Strona główna/INSPIRACJE, RECENZJE/Nasza biblioteczka cz.11

Nasza biblioteczka cz.11

najciekawsze-ksiazki-dla-dzieci-DUZO

Dawno nie było żadnego zestawienia książek dla dzieci, a w domu leżała już ogromna góra różnych pozycji. Zebrałam się w sobie i… jest! Masa pracy jest zawsze z takim zestawieniem, ale chyba korzystacie? Kilka z Was już się przypominało, że dawno nic nie było na blogu :-).

Wydawnictwo Dwie Siostry

ksiazki-przedszkole

Którędy do Yellowstone?

Dostępna TUTAJ

To podróż przez różne parki narodowe. Książka ma postać komiksu, w zabawny sposób przemyca wiedzę na tematy przyrodnicze. Ta pozycja jest naprawdę wyjątkowa. Zachwyciła zarówno mnie jak i starszą córkę (6 lat). Przygody bohaterów i opowiadane historie to wspaniała lekcja przyrody. Jestem na tak – choć ta pozycja nie jest montessori friendly. My już przeczytałyśmy całą książkę.

Co żubr ma wspólnego z bizonem?

Jak podróżuje lodowiec?

Dlaczego wilki są potrzebne?

Wiele innych pytań i odpowiedzi.

ktoredy-do-yellowstone

dwie-siostry-yellowstone

na-biegunie-slonce-wschodzi-raz-w-roku

Gabinet anatomii

Dostępna TUTAJ

Jakiś czas temu pokazywałam książkę Gabinet zoologi. Jeżeli kupiliście i byliście zachwyceni to jest to pozycja, którą musicie mieć.

To album o ludzkim ciele, wydany za pomocą niezwykłej techniki graficznej. Spoglądając na strony, przez kolorowe soczewki, można prześwietlić ludzkie ciało. Jedna z soczewek odpowiada za widzenie układu kostnego, druga – mięśni, a trzecia – układu krwionośnego.

W książce jest 10 rozdziałów. Zaprezentowane są różne części ciała, narządy i układy. Poniżej pokażę Wam to na przykładzie działu: Oczy i uszy.

gabinet-anatomii

gabinet-anatomii-dwie-siostry

szkielet-czlowieka-ksiazka

miesnie-czlowieka-ksiazka

naczynia-krwionosne-ksiazka

cialo-czlowieka-ksiazki-dla-dzieci

Wszyscy się liczą

Dostępna TUTAJ

Każdy jest inny. Każda sytuacja jest inna. Wszyscy są ważni. Takie jest przesłanie książki. Jest to książka obrazkowa, do wyszukiwania, może służyć do liczenia i czytania. Ludzie są kolorowi, a wszystko dookoła to jedynie kontury. Możemy to zinterpretować po swojemu. Dla mnie pokazane jest tutaj to jak ważny jest człowiek. W całości. Cała reszta to dodatek.

Zauroczyła Zuzię. Wiele razy przyłapałam córkę jak przegląda książkę. Wyszukuje szczegółów i ciekawostek na stronach, podczytuje tekst, którego jest niewiele, ale dla Niej na ten moment wystarczająco :).

wszyscy-sie-licza

Wydawnictwo Papilon

zestawienie-ksiazek-dla-dzieci

Moja wielka wyszukiwanka. Dzień i noc

Dostępna TUTAJ

11 plansz pokazujących przeróżne sytuacje z życia codziennego, które skłaniają do wyszukiwania i rozmowy. Pomocne są również małe obrazki z boku strony, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci. Krótkie treści są doskonałym punktem wyjścia do opowiadań i dyskusji :-).

moja-wyszukiwanka-dzien-i-noc

ksiazki-z-wyszukiwankami

Moja wielka wyszukiwanka. Zwierzęta świata

Dostępna TUTAJ

Podobnie jak wyżej, 11 plansz tym razem ze zwierzętami różnych gatunków w ich naturalnym środowisku. Podczas czytania zajrzymy na łąkę, pojawimy się nad wodą, pójdziemy w góry i do lasu. Odwiedzimy sawannę, pustynię czy rafę koralową…

Po wyszukiwanki sięgają chętnie i duzi i mali. One zawsze cieszą się zainteresowaniem. Żałuję, że nie było wcześniej tych pozycji. Warte zakupu!

moja-wielka-wyszukiwanka-zwierzeta

ksiazka-wyszukiwanka

Umiem to zrobić samodzielnie

Dostępna TUTAJ

To książka, która przedstawia różne sytuacje, scenki z życia codziennego przedszkolaka. Znajdziecie takie scenki: Zakupy z mamą, Warzywa? Mniam, Energia z paliwa, Wspólna zabaw, Zapnij pasy…Czas do szkoły, Nie rozmawiaj z nieznajomymi, Wiązanie butów… i wiele innych.

Ta pozycja wydaje się przydatna… ale coś nie do końca mi pasuje. Tych scenek jest bardzo dużo (ponad 40!), dlatego też mam poczucie przeskakiwania z tematu na temat. Książka kojarzy mi się z planem. Tylko punkty bardziej rozwinięte i niepowiązane ze sobą.

ksiazki-o-samodzielnosci

umiem-to-zrobic-papilon

Wszystko o rodzinach

Dostępna TUTAJ

Piękna książka. Porusza wiele ważnych tematów. Omija stereotypy. Pomaga zrozumieć różnorodność i uświadomić sobie wyjątkowość każdej rodziny.

Jaka jest Twoja rodzina? Jak wyglądają inne rodziny?

Jak mogą się zmienić? Ta książka zaprasza do poznania rodzin

z całego świata. Przekonuje, że w każdej najważniejsze są

miłość i wspólne spędzanie czasu.

wszystko-o-rodzinie-papilon

wszystko-o-rodzinie-papilon

Wydawnictwo Egmont

egmont-ksiazki-dla-dzieci

Pierwsze origami

Dostępna TUTAJ

Od jakiegoś czasu zbierałam się, aby pokazać mojej 6-latce podstawowe założenia origami. To doskonała zabawa i ćwiczenie małych paluszków. Gdy zobaczyłam serię Pierwsze origami wiedziałam, że muszę ją mieć. Mam też w domu dużą książkę z różnymi pomysłami i ćwiczeniami origami, ale ta seria mnie zauroczyła. Używając jednej książeczki jest większe prawdopodobieństwo, że dziecko się skoncentruje. Duża ilość pomysłów w jednym momencie może być przytłaczająca i powodować niezdecydowanie.

Ciekawym pomysłem jest to, że w każdej książce jest wiersz wprowadzający i zachęcający, a dopiero potem instrukcja. Minusem jest to, że nie wszystkie wiersze mi odpowiadają swoją treścią. Książeczka z samolotem jest naprawdę w porządku, a z kolei ta o żabie średnio mi odpowiada.

Wysoko w górze

Samolot leci,

Wiezie rodziców,

Babcie i dzieci.

Wiezie walizki,

Torby, plecaki

I rozmaite

Paczki i paki.

Babcia dodała:

-Ach, wy, faceci,

Czego wy chcecie

Nauczyć dzieci?

Ja proponuję

Film i miłości.

Chłopcy błagali:

-Babciu, litości!

zaba-origami

pierwsze-origami-egmont

Moja pierwsza książka o kolorach

Dostępna TUTAJ

To kolejna książka z serii Akademi Mądrego Dziecka. Tutaj pokazywałam wcześniejsze książki. Każda z książek ma kartonowe strony i mnóstwo okienek. Ta najnowsza ma ich aż 47! Lubię te książki, bo aktywizują dziecko. Zachęcają do podglądania i rozwiązywania zagadek. Mają rzeczywiste ilustracje 🙂

moja-pierwsza-ksiazka-o-kolorach

jak-nauczyc-dziecko-kolorow

ksiazki-aktywizujace-dla-dzieci

Wydawnictwo Egmont – ciąg dalszy

karty-pracy-dla-przedszkolaka

Dostępne TUTAJ

Jest to seria książeczek Ekologia dla dzieci. Tak naprawdę są to karty pracy, ale zupełnie tak nie wyglądają. Ilustracje są kolorowe. A książki zawierają mnóstwo pomysłów jak można spędzić z dzieckiem czas i co fajnego zrobić.

Przykładowe zadania:

  • połącz drzewa z ich liśćmi
  • narysuj dom dla rodziny borsuków
  • pozbieraj leśne skarby i stwórz z nich obraz oraz baw się dobrze
  • zrób głowę z rzeżuchy
  • przyklej tutaj swoje ulubione zdjęcie z ogrodu
odkrywcy-przyrody-egmont

Odkrywcy przyrody

dzien-z-przyroda-ksiazka

Dzień z przyrodą

moj-pierwszy-ogrodek

Mój pierwszy ogródek

ksiazka-jak-zostac-ogrodnikiem

Jak zostać ogrodnikiem

Wydawnictwo Mamania

kolorowy-potwor-mamania

Kolorowy potwór

Dostępna TUTAJ

Ta książka mnie zachwyciła! Zdecydowanie nie jest montessori friendly. Emocje jednak są na tyle abstrakcyjne, że pokazanie ich w ten sposób jest ujmujące. Dziećmi często targają różne emocje, a one same nie wiedzą dlaczego tak się dzieje. Uporządkowanie emocji w odpowiednich pojemniczkach wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Oprócz tego książka jest POP-UP. Oznacza to, że każda strona to niespodzianka i wyskakują różne elementy, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną.

Jestem nią oczarowana!

Dla dzieci w wieku przedszkolnym. Młodszym – raczej nie polecam 🙂 Jest delikatna.

ksiazki-pop-up

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Pucio mówi dzień dobry

Pucio mówi dobranoc

Dostępne TUTAJ

O Pucio, stworzyłam kiedyś długi i osobny wpis. O tutaj.

Seria książek Pucio kojarzyła mi się zawsze z realnym przedstawieniem świata, dlatego te dwie książki trochę mnie zaskoczyły. Nie do końca pozytywnie, bo jednak byłam nastawiona na coś innego. Nie mówię, że są złe, to ja oczekiwałam czegoś innego.

Podoba mi się to, że aktywizują małego czytelnika.

Pucio umył buzię.

Weź ręcznik i wytrzyj mu ją dokładnie.

pucio-mowi-dzien-dobry

pucio

Tylko bez całowania

Dostępna TUTAJ

To książka o emocjach, aktualnie ją czytamy. Zuzi bardzo się podoba, ponieważ wszystko odbywa się w przedszkolu. To zbiór historii o tęsknocie, gniewie, wstręcie, nudzie czy poczuciu krzywdy. Na końcu każdego opowiadania są rady dla dzieci i rodziców. Główna bohaterka to pani Miłka, czyli nauczycielka do zadań specjalnych. Ma rozmawiać z dziećmi o uczuciach, a wcale nie jest to łatwe. Dużo sytuacji i jeszcze więcej emocji! Całusy, zazdrość o grzywkę, gniew Bodzia czy obrzydliwy, rozgotowany por – to problemy z którymi będzie musiała się zmierzyć.

– Przez Grzesia – burknęła Rozalka.

-Co?! – wrzasnął Grześ. – Może to ja ciebie całowałem?!

tylko-bez-calowania-kasdepke

ksiazki-o-emocjach

Jestem leworęczny… I co mi zrobisz?

Dostępna TUTAJ

Książka odpowiada na różne pytania związane z leworęcznością. Skierowana dla dzieci starszych, a także do rodziców, nauczycieli i specjalistów.

Pytania:

  • Na czym polega leworęczność?
  • Dlaczego jedni rodzą się praworęczni, a inni leworęczni?
  • Czy wiadomo ile jest osób leworęcznych, a ile praworęcznych?
  • Czy leworęczność to tylko pisanie lewą ręką?
  • Co to oznacza, że ktoś jest oburęczny?

i wiele innych.

jestem-leworeczny-i-co-z-tego

dlaczego-ludzie-sa-leworeczni

Wydawnictwo Jedność

ksiazki-o-przyrodzie-dla-dzieci

Biedronka i inni mieszkańcy łąki

Sikorka i jej przyjaciele

Pszczoły i ich niezwykły świat

Dostępne TUTAJ

Kupiłam te trzy książki za jednym zamachem. I dobrze zrobiłam :-)! Są proste, estetyczne, pobudzają wrażliwość na przyrodę. Do tego do każdej książki dołączona jest płyta CD – słuchowisko z odgłosami natury.

Bardzo, bardzo polecam!

biedronka-i-inni-mieszkancy-laki

sikorka-i-jej-przyjaciele

pszczoly-i-ich-niezwykly-swiat

Wydawnictwo Zachęta

zacheta-do-sztuki

Zachęta do sztuki

Dostępna TUTAJ

To nasza pierwsza książka na temat sztuki. Nie mieliśmy wcześniej, zobaczymy co nam z tego wyjdzie. Aaaa przepraszam, jednak mieliśmy… tutaj pokazywałam. W każdym razie jeszcze nie czytaliśmy, ale chciałam Wam pokazać, że coś takiego istnieje.

Zapoznaje dzieci z 25 pracami polskich artystów. W książce, oprócz opisów są również pytania, które pomagają zinterpretować konkretną pracę.

kultura-rozwoj-dziecka

 

Dajcie znać czy wpadło Wam coś w oko 😉

Zapraszam do komentowania lub na FB/IG.

 

 

We współpracy z egmont.pl

nk.com.pl

mamania.pl

wydawnictwodwiesiostry.pl

publicat.pl

2020-07-12T21:33:13+02:00Lipiec, 2020|INSPIRACJE, RECENZJE|0 komentarzy
Go to Top