Strona główna/INSPIRACJE, RECENZJE/Nasza biblioteczka cz.13

Nasza biblioteczka cz.13

najciekawsze-ksiazki-dla-dzieci

Kolejny wpis z nowościami. Góra książek od jakiegoś czasu się powiększała aż… zmobilizowałam się do zrobienia zdjęć, a ostatecznie wpisu. Książki są bardzo różne, także mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie :-).

Wydawnictwo Haperkids

ciekawe-ksiazki-dla-dzieci

Basia. Opowieści Miśka Zdziśka

Tutaj chyba niewiele trzeba mówić, bo Basię znają chyba wszyscy?:-) Misiek Zdzisiek od zawsze pojawiał się w książkach z tej serii, ale nigdy nie grał głównej roli. Jesteście ciekawi co ma do powiedzenia pluszak i jak wygląda życie Basi z jego punktu widzenia? Warto przy tym zaznaczyć, że typowa, realistyczna książka o Basi przybiera nieco inną formę, ponieważ pojawia się element fantastyki.

basia-opowiesci-miska-zdziska-ksiazki

basia-opowiesci-miska-zdziska

Basia i chorowanie

Jeżeli lubicie Basię to część o chorowaniu musicie koniecznie kupić. Choruje tata, brat, mama oraz Basia. To właśnie ona trafia do szpitala, gdy cała rodzina jest chora. Troszczy się o nią wujek, a towarzystwa dotrzymuje koleżanka z szpitalnej sali.

basia-i-chorowanie-haperkids

ksiazki-dla-dzieci-szpital

Puzzle Pucio co słychać? oraz Magiczne Święta

Pucio to często pojawiająca się książka w domach, w których są małe dzieci. Powstają również kolejne puzzle, układanki, a tym razem nawet maskotka Pucia. Te puzzle są wyjątkowo duże, a na ilustracji znajdują się wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Puzzle Magiczne Święta idealnie wpasują się w grudniowy klimat. W zestawie jest 30 elementów.

puzzle-pucio-magiczne-swieta

pucio-puzzle

maskotka-pucio

puzzle-boze-narodzenie

Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami?

Ta książka jest specyficzna. Zawiera trzy główne rozdziały: społeczność, uczucia, inteligencja. Pokazuje jak człowiek może być podobny do zwierzęcia.

Praca zespołowa? Człowiek pracuje w zespole, pszczoły miodne również doskonale współpracują. Nie wiem czy wiecie, ale pszczoły nawet głosują przy wyborze miejsca, do którego mają się udać, gdy w ulu jest zbyt tłoczno.

Żałoba? Czy uczucie straty dotyka zwierząt podobnie jak człowieka? Naukowcy badali pawiany. Gdy ginął jakiś członek rodziny konkretnej pawianicy to inne zwierzęta ją pocieszały – głaskały i iskały.

czlekozwierz-co-nas-laczy-ze-zwierzetami-haperkids

ksiazki-dla-dzieci-o-zwierzetach

Idą Święta

Recenzję tej książki, pisałam w zeszłym roku. W tym pojawiła się ponownie, tylko w innej okładce. Tutaj był ten wpis.

ida-swieta-nasza-ksiegarnia

ksiazki-swietach-bozego-narodzenia

Nasza paczka i niepodległość

Zdecydowanie za późno pokazuję tę pozycję, ale powiem szczerze – zapomniałam, że mam taką… Jednak przyda się! I to wcale nie za rok. W książce znajdziecie 6 opowiadań o polskich świętach narodowych i państwowych, choćby o 1 maja czy 4 czerwca.

ksiazki-dla-dzieci-niepodleglosc

ksiazki-11-listopada-niepodleglosc

nasza-paczka-i-niepodleglosc-haperkids

Świat Starożytny w 100 słowach

W książce znajdziecie podział na historię Egipcjanów, Fenicjanów, Minojczyków, Greków oraz Rzymian. Każda z kategorii posiada jakiś symbol, który pomaga zorientować się na dalszym etapie czytania. To podróż przez antyczny świat.

swiat-starozytny-w-100-slowach

ksiazki-dla-dzieci-starozytnosc

Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham

Bardzo, bardzo znana. Uwielbiam tę pozycję! O wielkiej i nieskończonej miłości rodzica do dziecka i dziecka do rodzica 🙂 A to, że są to króliki… W tym wypadku w ogóle mi nie przeszkadza!

nawet-nie-wiesz-jak-bardzo-cie-kocham-haperkids

ksiazki-o-milosci-dla-dzieci

Mój pierwszy zegar

Książka z zegarem spodobała mi się ze względu na ruchomość wskazówek zegara. Jeżeli dziecko miało już wprowadzony zegar, może tutaj popracować nad ustawianiem godziny do konkretnej czynności, którą zwierzęta wykonują w ciągu dnia. No właśnie… żałuję, że to nie są ludzie :-).

moj-pierwszy-zegar-haperkids

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

co-czytac-dziecku

Co budują zwierzęta?

Piękna! To chyba najwspanialsza pozycja z dzisiejszego zestawienia! Piękne ilustracje, ogrom wiedzy….gniazda ptaków, owadów, pszczół, mrówek, termitów, pająków oraz podziemne domy ssaków, budowle wodne. Znajdziecie również informacje na temat budowli dla zwierząt stworzonych przez człowieka. Jestem pod wrażeniem!

ksiazki-o-zwierzetach-dziecko

najpiekniejsze-ksiazki-dla-dzieci

Dzika książka o dzikach

Gdy słyszę o dziku, to przypomina mi się rymowanka „Dzik jest dzik, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły…” 🙈.  Myślę, że ta książka pomoże odpowiedzieć na różne pytania dotyczące życia tych zwierząt 😉

dzika-ksiazka-nasza-ksiegarnia

ksiazki-zwierzeta-lesne

Rok w górach

Pierwsza rozkładówka to zbiór wszystkich zwierząt pojawiających się w górach i krótkie opisy. W dalszej części książki, każda kolejna rozkładówka odpowiada danemu miesiącowi i zmianom w przyrodzie jakie mają wtedy miejsce. Jeżeli znacie książkę Rok w lesie to jest dość podobna, tylko dotyczy gór.

zwierzeta-w-gorach-ksiazki

rok-w-gorach-nasza-ksiegarnia

ksiazki-dziecko-gory

Żółwik z oceanu

Ostatnim razem pokazywałam Wam książkę z tej serii o jeżach. Spodobała mi się dlatego chciałam mieć również o żółwiach (tutaj). Przystępnie podane informacje o żółwiu, ale nie tylko. Pojawiają się również ciekawostki dotyczące tego – kto jeszcze wykluwa się z jaja, jakie ptaki żyją nad oceanem, jak faluje ocean, co to jest koralowiec.

ksiazki-o-zwierzetach-male-dziecko

zolwik-z-oceanu-nasza-ksiegarnia

Co robią dorośli?

Pozycja ta pokazuje życie różnych rodzin – między innymi ich codzienne zwyczaje. Pojawiają się rozkładówki, na których widnieje centrum miasta, centrum handlowe, park, park wodny. Jeżeli Wasze dziecko zastanawia się co robią dorośli w ciągu dnia to ta książka może być podporą do rozmowy na ten temat ;-). Dla nas to co robimy jest normalne, dla dzieci niekoniecznie.

ksiazki-o-roznych-rodzinach

opowiem-ci-mamo-co-robia-dorosli

Palmy na biegunie północnym

Znajdziecie tutaj głównie informacje na temat klimatu.

Poruszane są takie zagadnienia:

  • historia klimatu
  • badania nad zmianą klimatyczną
  • o skutkach zmiany klimatycznej
  • o epokach lodowcowych
  • o przyczynach zmiany klimatycznej
  • o działaniach zapobiegających
  • o skutkach dla przyrody

o-zmianach-klimatu-ksiazka

kula-ziemska-pory-roku

palmy-na-biegunie-polnocnym-nasza-ksiegarnia

Dobranocki na Gwiazdkę

11 świątecznych historii, napisanych przez 11 polskich autorów. Nie napiszę Wam o czym są te historię, ani jakie są. To jedna z książek zimowo-świątecznych, którą będziemy czytać w grudniu z moją 6-latką.

Obecnie czytamy Święta dzieci z dachów. Kolejna będzie prawdopodobnie ta – ale stwierdziłam, że pokażę, bo potem może być za późno ;-).

dobranocki-na-gwiazdke

ksiazki-o-swietach-bozego-narodzenia

Ta śmieszna i straszna PRL

Zdecydowanie dla starszych dzieci. Książka pokazująca fragment – w sumie niedalekiej przeszłości. PRL, o którym wiele razy słyszy się w rozmowach i wspomnieniach. Bynajmniej ja czasami słyszę – od rodziców – o zakupach na kartki. W książce pojawia się wiele wtrąceń w postaci rysunków, dymków, komiksów, które uatrakcyjniają odbiór.

Ludzie! Rzucili papier toaletowy!

Jedna osoba może kupić: 3 rolki papieru toaletowego, 1 kilogram cukru, 1 chleb, 5 jaj

Koza to kara dla uczniów – zostaje się po lekcjach i siedzi się w szkole godzinę albo dwie dłużej, jak w areszcie.

ta-smieszna-i-straszna-prl

ksiazki-o-histori-prl

Wydawnictwo Papilon

Ewolucja. O powstaniu gatunków według Karola Darwina

Jak więc zaczęło się życie? Skąd ono pochodzi? Darwin nie odpowiedział na te pytania, ale jego teoria wyjaśnia, w jaki sposób życie ewoluowało i jak powstało wiele żywych stworzeń, które możemy dzisiaj podziwiać na Ziemi.

Książka oparta jest na poglądach i badaniach Karola Darwina. Pojawiają się cytaty samego naukowca, a wszystkie trudne pojęcia jak zmienność, mutacje czy dobór naturalny są wyjaśnione w zrozumiały sposób na podstawie przykładów. Bardzo mądra pozycja.

Bardzo nam się przyda przy Wielkich Lekcjach Montessori 🙂

ewolucja-papilon

ksiazka-ewolucja-powstanie-gatunkow-papilon

ksiazki-edukacja-kosmiczna-wielkie-lekcje

 

Wiem, że lubicie te zestawienia! Co Wam wpadło w oko?:-)

Napiszcie tutaj w komentarzu lub na FB/IG.

2020-12-08T19:08:51+01:00Grudzień, 2020|INSPIRACJE, RECENZJE|0 komentarzy
Go to Top