Strona główna/EDUKACJA, EDUKACJA KOSMICZNA, METODA MONTESSORI, RECENZJE/Zwierzęta na kontynentach i motoryka mała

Zwierzęta na kontynentach i motoryka mała

Dopasowanie zwierząt do miejsc, z których pochodzą, gdzie żyją to jedno z zadań z edukacji kosmicznej w metodzie Montessori. Na początku tej przygody warto jednak zadbać o wprowadzenie globusów, potem map.

Zacznij od wprowadzenia globusa natury, a następnie globusa kultury czyli tego z kolorowymi kontynentami, którego zobaczycie na zdjęciach. Dopiero wtedy przejdź do map. W metodzie Montessori każdemu kontynentowi przypisany jest odpowiedni kolor i tak: Europa- czerwona, Azja- żółta, Australia- brązowa, Afryka- zielona, Ameryka Północna- pomarańczowa, Ameryka Południowa- różowa, Antarktyda- biała. Dzięki kolorom dziecko zapamiętuje kontynenty i przynależność do nich różnych atrybutów, w tym wypadku zwierząt.

Do zabawy, którą dzisiaj Wam pokażę użyliśmy książki wydawnictwa SAM Wielka Księga Zwierząt. Ponad 150 gatunków. Jest to wielka kartonowa pozycja skierowana dla młodszych i starszych czytelników o czym przekonacie się w wykorzystaniu jej w aktywnościach. To jej niesamowity atut, bowiem starczy na wiele lat wspólnego oglądania i czytania.

W książce znajdziecie rozkładówki z ilustracjami, co umożliwi poznanie środowisk, w których żyją konkretne zwierzęta. O to one:

  • w lesie i górach
  • gdzie żyją zwierzęta
  • zwierzęta Afryki
  • na sawannie
  • w azjatyckiej dżungli
  • w lesie deszczowym Ameryki Południowej
  • w pełnym przygód podwodnym świecie Australii
  • w krainie wiecznego lodu: biegun północny
  • na biegunie południowym

Zabawa w dopasowywanie z 2-latkiem

Jest to trochę inna forma aktywności niż pisałam Wam wyżej, ponieważ moja 2,5 latka nie zna jeszcze globusa ani kontynentów. Skupiliśmy się na przenoszeniu zwierząt z układanki dotyczącej konkretnego kontynentu na kartę w odpowiednim kolorze, na których wcześniej ja odrysowałam kontury zwierząt. Nie były to jednak wszystkie zwierzęta, ale tylko te które można było odnaleźć w książce. Druga część zabawy polegała na odszukaniu w książce zwierząt z kartki z obrysami.

Dopasowywanie figurek, elementów to obrysu oraz dopasowywanie obrazka do obrazka to standardowe aktywności dla dzieci w tym wieku, z zakresu edukacji językowej, a jednocześnie kosmicznej :-).

 

Gdy dziecko jest starsze, może obrysowywać samodzielnie zwierzęta – to ćwiczenia wzmacniające mięśnie rąk i przygotowujące do poprawnego trzymania narzędzia pisarskiego oraz procesu pisania.

Może to robić również na mapach, odpowiednim kolorem pisaka, jak poniżej.

 

Książka Wielka Księga Zwierząt. Ponad 150 gatunków pokazuje miejsce i środowisko życia zwierząt. Może być wstępem do różnych zabaw związanych z poznawaniem świata albo zupełnie odwrotnie – uzupełnieniem takich aktywności. 

 

Mam przyjemność być patronatem medialnym tej książki i bardzo polecam 🙂

Obecnie trwa przedsprzedaż tej książki, możecie ją kupić TUTAJ.

Na hasło: uczymyibawimy, jest 20% rabat!

Rabat obowiązuje do 22 marca

A tutaj znajdziecie pozostały książki serii DUDEN:

Wielka Księga Plac Budowy

Wielka Księga Pojazdów i Wielka Księga Gospodarstwa

Go to Top