Strona główna/EDUKACJA, RECENZJE/Nasza biblioteczka – kilka słów o wydawnictwie SAM

Nasza biblioteczka – kilka słów o wydawnictwie SAM

pociag-jak-przygotowac-dziecko-do-podrozy

Wpis trochę nietypowy, bo nie o samych książkach. Pozycje, które zobaczycie poniżej pochodzą z niewielkiego, rodzinnego wydanictwa SAM. Są wyjątkowi z mojego punktu widzenia 😉, a wiecie dlaczego?

Postanowiłam zadać Anicie kilka pytań.

Ania (uczymyibawimy): Skąd pomysł na powstanie wydawnictwa?

Anita (wydawnictwo SAM): Nasz Flo (teraz 4 lata, a kiedy pomysł powstania wydawnictwa kiełkował, miał 2,5 roku) jest dwujęzyczny. Z tego względu mamy mnóstwo książek w języku niemieckim. Zauważyliśmy, że dla niektórych tematów trudno nam było znaleźć polskie odpowiedniki. Szczególnie te w duchu Montessori. A ponieważ jesteśmy tłumaczami, postanowiliśmy sprawdzone tytuły przetłumaczyć i wydać w Polsce 🙂

Ania: Dlaczego SAM?

Anita: To drugie słowo (zaraz po „nie!”), które większość maluchów wypowiada. Dziecko chce wiele rzeczy samo i na to powinniśmy mu pozwolić. Doświadczać, zrobić to samodzielnie. Ponadto każda mama marzy o momentach, w których dziecko zajmie się bezpiecznie czymś samo, a ona może wypić gorącą kawę. Nasze kartonówki dają taką możliwość 🙂

Ania: Jakie książki można u Was znaleźć?

Anita: Do tej pory wydaliśmy dwa rodzaje książek: jeden to książki pomagające rodzicom omówić konkretne zagadnienie (To wszystko rodzina o różnych modelach rodzin, Dziecko w brzuchu mamy o oczekiwaniu na rodzeństwo, skąd się biorą dzieci, Buziak? Nie! o asertywności i naruszaniu granic przez najbliższe, ukochane osoby). Te książki widzimy jako narzędzie dla świadomych rodziców, mające być punktem wyjścia do (często niełatwych) rozmów z dziećmi.

Drugi rodzaj to kartonowe książki dla najmłodszych w tematach, które dzieci wręcz uwielbiają! Naszym celem jest pomóc dziecku w poznawaniu świata, tego najbliższego. Czyli przyrody, pór roku, jedzenia, zwierząt, pojazdów itd. Malucha fascynuje to, co nowe i uspokaja to, co znane. Książki z realistycznymi ilustracjami pomagają oswoić i dobrze poznać otaczający świat.

Ania: Jakie plany na przyszłość?

Anita: Zmiany spowodowane pandemią zmieniły plany również nam. Na ten moment czekamy, jak rozwinie się sytuacja. Ale Flo ma jeszcze wiele książek, które chcemy przetłumaczyć i wydać 🙂 Na ten moment życzymy naszym czytelnikom i sobie zdrowia oraz wielu książkowych podróży 🙂

 

Wielka księga pojazdów. Dźwig, traktor, koparka

Wielka księga gospodarstwa. Cztery pory roku

To wielkoformatowe i kartonowe pozycje. Piękne, panoramiczne ilustracje wprowadzające w tematykę gospodarstwa lub pojazdów. Książki, które pozwalają na tworzenie własnych historii, z całą pewnością rozwijają słownictwo i spostrzegawczość.

Wielka księga pojazdów zawiera szczegółowe informacje od kierunkowskazu po profil opony. Ruch pojazdów, plac budowy, maszyny budowlane, maszyny rolnicze, działania straży to hasła, które w wielkim skrócie opisują wnętrze książki. Dla miłośników pojazdów będzie idealna!

Wielka księga gospodarstwa zawiera tematy od zasiewów po pierwszy śnieg, czyli wydarzenia całego roku w gospodarstwie. Oprócz życia na wsi, znaleźć można również rozkładówki z roślinami, sprzętem rolniczym i rodzinami zwierząt (krowa, byk, cielę; klacz, źrebak, ogier). Niektóre ilustracje dają wiele do myślenia i są ciekawym punktem odniesienia do rozmowy (dziecko bawiące się w zbożu, podczas pracy kombajna).

wielka-ksiega-gospodarstwa-pojazdow-wydawnictwo-sam

wielka-ksiega-gospodarstwa

Wielka księga gospodarstwa. Cztery pory roku.

rodziny-zwierzat-ksiazka

ksiazki-o-roslinach-dla-dzieci

ksiazki-dla-roczniaka

Wielka księga pojazdów. Dźwig, traktor, koparka.

ksiazki-o-pojazdach-dla-dzieci

ksiazki-dla-dzieci

Moje pierwsze podróże samolotem i Moje pierwsze podróże pociągiem

Pozycje idealne do tego, aby przygotować dziecko do podróży. Może nie teraz, ale mam nadzieję, że niedługo wszystko wróci do normy… 🙂 Dzieci mają różne zainteresowania i fanów samolotów oraz pociągów napewno nie brakuje!

Moje pierwsze podróże pociągiem zaznajamiają z halą dworcową. Można się dowiedzieć jak wygląda tablica informacyjna i gdzie można kupić bilety. W książce przedstawiona jest historia Zuzi i Michała, którzy wraz z rodzicami wybierają się w podróż. Na kolejnych stronach można poznać Krzysia, który razem z mamą jedzie pociągiem i poznaje specyfikę tego środka transportu (konduktor, maszynista, wagon gastronomiczny, toalety). Na ostatniej stronie znajduje się słowniczek z różnymi zagadnieniami (ekspres, semafor, skrytki bagażowe, wózek widłowy, kontener itd.).

Moje pierwsze podróże samolotem zawiera ilustracje lotniska, hali odlotów oraz uwzględnia budowę samolotu (silnik, lotka, klapy, zbiornik na wodę, kokpit itd.). Przedstawiona jest historia Ani i Krzysia, którzy sami lecą w podróż i dlatego towarzyszy im stewardesa. Na dalszych stronach można zobaczyć Jasia, który poleci pierwszy raz samolotem. Również w tej części znajduje się słowniczek z pojęciami (samolot średniodystansowy, samolot sportowy, pojazd zaopatrzenia, holownik, walizka, bilet lotniczy itd.)

moje-pierwsze-podroze-wydawnictwo-sam

samoloty-ksiazki-dla-dzieci

Moje pierwsze podróże samolotem

samolot-jak-przygotowac-dziecko-do-podrozy

lotnisko-ksiazki-dla-dzieci

ksiazki-dla-dzieci-o-pociągach

Moje pierwsze podróże pociągiem

ksiazki-o-pociagach

pociag-ksiazki-dzieci

 

Dajcie znać czy wpadło Wam coś w oko 😉

Zapraszam do komentowania lub na FB/IG.

 

 

Do końca marca

-20% na wszystkie książki wydawnictwa SAM

na hasło: uczymyibawimy

 

 

 

We współpracy z wydawnictwosam.pl

 

2020-03-27T16:39:16+01:00Marzec, 2020|EDUKACJA, RECENZJE|0 komentarzy
Go to Top