Ślimaki – 10 zabaw dla dzieci

montessori-slimak

Ostatnio pisałam o motylach… a zaraz potem przerzuciliśmy się na ślimaki i tak powstało 10 zabaw dla dzieci związanych z tematem ślimaków. Młodsza córka, również chętnie je obserwowała. Zainteresowanie dziecka warto rozwijać. Chcę pokazać ile sytuacji edukacyjnych można dzięki temu wnieść w życie.

Książki o ślimakach

Poniżej znajdziecie trochę książek, z których korzystaliśmy.

  • Świat zwierząt
  • Motyle, robaki i inne pełzaki
  • Inwentarz zwierząt
  • Jak to działa? Świat zwierząt
  • Biedronka i inni mieszkańcy łąki
  • Domki
  • Ćwiczenia z przyrody

swiat-zwierzat-encyklopedia

budowa-slimaka-montessori

Ślimak z modeliny i makaronu

Do wykonania tych ślimaków użyliśmy modeliny oraz makaronu w kształcie muszli. Wszystko zapiekliśmy w piekarniku, a następnie dziewczyny pomalowały ślimaki farbami.

slimaki-z-gliny

Zabawa sensoryczna

Ślimaki z modeliny i makaronu, wykorzystaliśmy w zabawie sensorycznej. Oprócz tego ugotowałam i zabarwiłam makaron spagetti. Na dnie tacy umieściłam czarną ziemię. Wmieszałam makaronowe dżdżownice i ziarna ryżu (udające jaja małych żyjątek). Dodałam szyszki, gałązki, patyki, kamienie i wspomniane ślimaki.

Dziewczyny dotykały, szukały, chowały dżdżownice pod ziemią, a za chwilę ich szukały (dżdżownice naturalnie wychodzą na powierzchnię, gdy pada deszcz ponieważ ich tunele zostają zalane wodą). Zuzia wkładała do muszelek jaja pszczoły (czyli ryż), a potem zalepiała błotem, bo tak robią murarki. Na koniec wyciągnęłyśmy kilka makaronowych dżdżownic i sprawdzaliśmy, która jest najdłuższa.

zabawy-sensoryczne-z-dzieckiem

magiczna-taca

Kolorowe ślimaki

O tej aktywności powstał już osobny wpis, więc zapraszam tutaj.

zabawy-z-slimakami

aktywnosci-slimaki

Wyklejanie ślimaka/uzupełnianie przestrzeni fasolkami

Do tej zabawy zaprojektowałam specjalne ślimaki ze sklejki, możecie je dostać TUTAJ lub wykonać samemu z kartonu. W miseczce znajdują się łupiny po pistacjach. Jednego ślimaka wykleiła Zuzia według własnego pomysłu. Drugiego wykleiłam ja, bo zależało mi na aktywności dla młodszej córki. Niespełna 2-latka układała w łupinkach nasiona fasoli. Starsza również się skusiła, z tymże ona używała do tego celu pęsety.

letnie-zabawy-dla-dzieci

slimaki-praca-plastyczna

montessori-zabawy

Układanka/klocki/puzzle

Ślimaki możecie tworzyć z tego co macie w domu, to znaczy: z układanek (u nas Grimms oraz Mega Układanka od Buu) oraz klocków. Mogą to być twórcze budowle (według pomysłów dziecka) lub odwzorowywane (układacie jednego ślimaka, a obok dziecko stara się ułożyć identycznego).

tecza-grimms

ślimak

Matematyczne ślimaki

Na potrzeby tych ślimakowych aktywności, powstały matematyczne puzzle. Są to dwie układanki. Jedna ma za zadanie utrwalić przeliczanie od 1-10 i 10-1, a druga od 10-100 i 100-10. Jak pracować? Najlepiej zacząć od konfiguracji 1-10 lub 10-100 (w zależności od umiejętności dziecka). Gdy dziecko dobrze sobie radzi można wyciągnąć obie konfiguracje w tym samym czasie (czyli 1-10 i 10-1 lub 10-100 i 100-10). Puzzle można również układać angażując obie ręce jednocześnie. To wpływa stymulująco na mózg. Pracują wówczas obie półkule mózgowe. To z kolei wpływa na pamięć i koncentrację.

nauka-liczenia-do-100

 

nauka-liczenia-dla-dzieci

Gra planszowa Ślimaki to mięczaki

Wiecie kto wygrywa w tej grze? Najwolniejszy ślimak 😉! Takiego wyścigu to ja jeszcze nie widziałam.

gra-planszowa-dla-przedszkolaka

 

Mam wrażenie, że prędzej czy póżniej każde dziecko spotka na swojej drodze ślimaka. Sama doskonale pamiętam te spotkania i przemawianie Ślimak, ślimak pokaż rogi…

Czy Wasze dzieci też przyglądają się każdemu napotkanemu ślimakowi? Mam nadzieję, że zabawy dla dzieci dotyczące tematu ślimaków Was zainspirują!

Piszcie na FB/IG 🙂

Go to Top