Ostatnio pisałam o motylach… a zaraz potem przerzuciliśmy się na ślimaki i tak powstało 10 zabaw dla dzieci związanych z tematem ślimaków. Młodsza córka, również chętnie je obserwowała. Zainteresowanie dziecka warto rozwijać. Chcę pokazać ile sytuacji edukacyjnych można dzięki temu wnieść w życie.
Książki o ślimakach
Poniżej znajdziecie trochę książek, z których korzystaliśmy.
- Świat zwierząt
- Motyle, robaki i inne pełzaki
- Inwentarz zwierząt
- Jak to działa? Świat zwierząt
- Biedronka i inni mieszkańcy łąki
- Domki
- Ćwiczenia z przyrody
Ślimak z modeliny i makaronu
Do wykonania tych ślimaków użyliśmy modeliny oraz makaronu w kształcie muszli. Wszystko zapiekliśmy w piekarniku, a następnie dziewczyny pomalowały ślimaki farbami.
Zabawa sensoryczna
Ślimaki z modeliny i makaronu, wykorzystaliśmy w zabawie sensorycznej. Oprócz tego ugotowałam i zabarwiłam makaron spagetti. Na dnie tacy umieściłam czarną ziemię. Wmieszałam makaronowe dżdżownice i ziarna ryżu (udające jaja małych żyjątek). Dodałam szyszki, gałązki, patyki, kamienie i wspomniane ślimaki.
Dziewczyny dotykały, szukały, chowały dżdżownice pod ziemią, a za chwilę ich szukały (dżdżownice naturalnie wychodzą na powierzchnię, gdy pada deszcz ponieważ ich tunele zostają zalane wodą). Zuzia wkładała do muszelek jaja pszczoły (czyli ryż), a potem zalepiała błotem, bo tak robią murarki. Na koniec wyciągnęłyśmy kilka makaronowych dżdżownic i sprawdzaliśmy, która jest najdłuższa.
Kolorowe ślimaki
O tej aktywności powstał już osobny wpis, więc zapraszam tutaj.
Wyklejanie ślimaka/uzupełnianie przestrzeni fasolkami
Do tej zabawy zaprojektowałam specjalne ślimaki ze sklejki, możecie je dostać TUTAJ lub wykonać samemu z kartonu. W miseczce znajdują się łupiny po pistacjach. Jednego ślimaka wykleiła Zuzia według własnego pomysłu. Drugiego wykleiłam ja, bo zależało mi na aktywności dla młodszej córki. Niespełna 2-latka układała w łupinkach nasiona fasoli. Starsza również się skusiła, z tymże ona używała do tego celu pęsety.
Układanka/klocki/puzzle
Ślimaki możecie tworzyć z tego co macie w domu, to znaczy: z układanek (u nas Grimms oraz Mega Układanka od Buu) oraz klocków. Mogą to być twórcze budowle (według pomysłów dziecka) lub odwzorowywane (układacie jednego ślimaka, a obok dziecko stara się ułożyć identycznego).
Matematyczne ślimaki
Na potrzeby tych ślimakowych aktywności, powstały matematyczne puzzle. Są to dwie układanki. Jedna ma za zadanie utrwalić przeliczanie od 1-10 i 10-1, a druga od 10-100 i 100-10. Jak pracować? Najlepiej zacząć od konfiguracji 1-10 lub 10-100 (w zależności od umiejętności dziecka). Gdy dziecko dobrze sobie radzi można wyciągnąć obie konfiguracje w tym samym czasie (czyli 1-10 i 10-1 lub 10-100 i 100-10). Puzzle można również układać angażując obie ręce jednocześnie. To wpływa stymulująco na mózg. Pracują wówczas obie półkule mózgowe. To z kolei wpływa na pamięć i koncentrację.
Gra planszowa Ślimaki to mięczaki
Wiecie kto wygrywa w tej grze? Najwolniejszy ślimak ?! Takiego wyścigu to ja jeszcze nie widziałam.