Jaki byłby świat bez kolorów? W odcieniach szarości? Kolory wpływają na nasze zmysły i samopoczucie. Są istotne w naszym życiu! Wiosną z niecierpliwością wyczekuję pierwszych, zielonych liści… A gdy już się pojawią, humor jest jakby lepszy :). Kolorowe tabliczki DIY to pomoc do nauki rozróżniania kolorów i ich odcieni.
Jak do kolorów odwołuje się metodyka Montessori?
Kolorowe tabliczki to pomoc typowo Montessoriańska. Zostały uporządkowane w cztery oddzielne zestawy umieszczone w różnych pudełkach. Zostały stworzone zgodnie z zasadą stopniowania trudności.
Kolorowe tabliczki są w 4 zestawach:
- skrzynka nr 1 – 6 tabliczek w 3 kolorach (żółty, czerwony, niebieski) – TUTAJ moje DIY
- skrzynka nr 2 – 22 tabliczki w 11 kolorach – inspirując się tą skrzynką stworzyłam zestaw drewnianych puzzli – dostępny TUTAJ
- skrzynka nr 3 – 63 tabliczki w dziewięciu kolorach (czerwony, niebieski, żółty, fioletowy, zielony, pomarańczowy, różowy, brązowy, szary), w siedmiu odcieniach: od jasnego do ciemnego – to właśnie ten zestaw w połączeniu z skrzynką 4, chciałam dzisiaj pokazać 🙂
- skrzynka nr 4 – 64 tabliczki w ośmiu kolorach (czerwony, niebieski, żółty, fioletowy, zielony, różowy, brązowy, szary), czterech odcieniach (ale w dwóch egzemplarzach)
Praca z kolorowymi tabliczkami z pudelka nr 3 i nr 4 pozwala rozwijać umiejętność rozpoznawania, nazywania, porównywania i rozróżniania kolorów. Wzbogaca słownictwo dzieci o nazwy kolorów i ich odcieni.
Te tabliczki przeznaczone są dla dzieci 4-5 letnich (należy jednak pamiętać o obserwacji własnego dziecka, bo możliwe że u Was sprawdzą się w troszkę innym momencie :))
Kolorowe tabliczki pozwalają na porównywanie odcieni i wprowadzenie określeń:
- ciemny-jasny
- jasny-jaśniejszy-najjaśniejszy
- ciemny-ciemniejszy-najciemniejszy
- ciemniejszy niż…
- jaśniejszy niż…
- najciemniejszy-najjaśniejszy
Co jest potrzebne do wykonania takich tabliczek?
- baza kwadratowa – puzzle dwuelementowe – dostępne TUTAJ
- karty z kolorami + ślimaki – dostępne TUTAJ
- taśma dwustronna (ewentualnie jak ktoś potrafi to można próbować coś w stylu decoupage)
Skrzynka nr 3
Wycięłam wydrukowane karty z kolorami i za pomocą taśmy dwustronnej przykleiłam na puzzle tak, aby kartka stykała się z jedną krawędzią deseczki. W taki sposób można otrzymać tabliczki ze skrzynki nr 3.
Skrzynka nr 4
Po wydrukowaniu kart z kolorami po raz drugi i zredukowaniu ilość odcieni do czterech, można otrzymać skrzynkę nr 4. Krawędź deseczki do której przysunięta jest karta ma szansę zlicować się z drugą deseczką w tym samym kolorze i odcieniu, tworząc puzzle.
Rozszerzenie aktywności do kolorowych tabliczek
W zestawie są również ślimaki w odpowiadających kolorach. To świetne urozmaicenie i rozszerzenie aktywności :-). Poniżej wspomniane ślimaki, które również można dopasować do kolorowych tabliczek. Radziłabym jednak zredukowanie odcieni do 4 najbardziej charakterystycznych :-). Ja swoje ślimaki wycięłam i zalaminowałam.