Jakiś czas temu zaczęliśmy obserwować pierwsze oznaki wiosny, między innymi kwiatki. Pojawiły się też pierwsze motyle. Zuzia (5 lat) zaczęła je zauważać. Pojawiło się zainteresowanie – warto było je podtrzymać, rozwinąć i przygotować odpowiednie książki, zabawy, pomoce na ten temat. Tym bardziej, że… motyle to nie musi być tylko wiedza o motylach, ale również edukacja językowa czy matematyczna ❤. Stworzyłam zbiór aktywności dla dzieci – motyle.
Książki o motylach i z motylami
- Biedronka i inni mieszkańcy łąki
- Motyle, robaki i inne pełzaki
- O owadach
- Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych
- Ilustrowany inwentarz zwierząt
Oo i zapomniałam dołożyć do zdjęcia książki Bardzo głodna gąsienica oraz Świat motyli.
Cykl życia motyla
Karty dostępne TUTAJ lub do pobrania TUTAJ – które stworzyłam dawno temu.
Korzystając ze zdjęć, figurek można pokazać dziecku po kolei jak to z jaja wykluwa się gąsienica, która rośnie i tworzy kokon. Wewnątrz kokonu jest poczwarka, która z czasem przeobrazi się w motyla. Dorosły motyl z kolei, znowu złoży jajeczka.
Książeczki DIY
Na podstawie kart oraz informacji zawartych w książkach stworzyliśmy własne książeczki z podpisami. Jedną książeczkę robiłam ja według własnego uznania. Drugą robiła Zuzia trochę podpatrując u mnie, a trochę dodała od siebie.
Zbiór aktywności
Stworzyłam również takie zbiory z aktywnościami.
Zbiór zawiera:
- 10 kart trójdzielnych z gatunkami
- 6 karteczek z ciekawostkami
- karty do liczenia w zakresie do 10
- puzzle dwuelementowe
- puzzle czteroelementowe
- wycinanki
Zbiór dostępny TUTAJ
Karty trójdzielne
Karty składają się z trzech części: karty z podpisem, karty bez podpisu oraz podpisy. Rozwijają mowę i wzbogacają słownictwo. Pokazują różnorodność, w tym wypadku dotyczącą motyli.
Przykłady pracy z kartami:
- dobieranie w pary (młodsze dzieci)
- gra w memory
- wyszukiwanie motyli na łące i rozpoznawanie nazw
- czytanie – dopasowanie napisu do obrazka i skontrolowanie za pomocą karty z podpisem
Puzzle 2-elementowe
W zbiorze aktywności są również puzzle 2-elementowe i 4-elementowe. Wycięłam puzzle i nakleiłam na bazę. Można również puzzle zalaminować, ale wybrałam takie rozwiązanie jak poniżej. Młodsze dzieci może irytować fakt, gdy zalaminowane elementy najeżdżają na siebie w trakcie dopasowywania.
Baza dostępna TUTAJ
Wycinanki z motylami
Zbiór zawiera również paski do wycinania. Na zdjęciu akurat najłatwiejsza opcja, ponieważ u Alicji (22 miesiące) powoli załącza się ochota na wycinanie.
Kiedyś stworzyłam dwa wpisy na temat pierwszych nożyczek i wycinania przez dzieci – TUTAJ i TUTAJ.
Na zdjęciu poniżej Ala próbuje wycinać sama, ale jesteśmy póki co na etapie wycinania, gdy to dwie ręce trzymają nożyczki i robią ciach, a ja trzymam kartkę.
Zagadki matematyczne
Zagadki stworzyłam z myślą o Zuzi (5,5). Do ich rozwiązania można użyć złotych pereł, ale Zuza wykonała bezbłędnie wszystkie obliczenia w pamięci z małą pomocą rąk. Na odwrocie każdej karty zaznaczone jest prawidłowe rozwiązanie. Gdy dziecko przypnie spinacz i odwróci kartkę samo zauważy czy dobrze wykonało zadanie.
Do pobrania za darmo TUTAJ
Zabawa sensoryczna
Zawiązaliśmy duży koc dookoła stołu – idealnie wpisał się w tematykę. Bawiliśmy się, że to kokon. Zuzia była poczwarką. Potem wylatywała z kokonu jako motyl machając skrzydłami zrobionymi już jakiś czas temu z obręczy i bibuły.
*jeżeli bibuła u Was nie wytrzymuje to zastąpcie ją wstążkami
O zabawach z obręczami pisałam również TUTAJ i TUTAJ.
Praca plastyczna – kolorowy motyl
Wycięłam dziewczynom motyle z kartonu oraz paski bibuły. Dałam talerz z wodą oraz pipetę/łyżeczkę. Bibułę układały na motylu i skrapiały wodą. Bibuła puściła kolor i zafarbowała karton :).
Zabawy z masą solną
Do tej zabawy potrzebny jest wycięty z kartonu motyl, masa solna, suszone kwiaty i kawałek patyka. Zadanie polegało na rozprowadzeniu masy po kartonie (nasza wyszła rzadka, więc nie podaję przepisu, ale znajdziecie w internecie) i umieszczeniu na niej ususzonych kwiatów.
Mega wielka układanka
Za pomocą układanki bawiliśmy się na wiele sposobów. Układałam motyla, a Zuzia go odwzorowywała. Ona układała i tym razem to ja miałam zadanie do wykonania. Wyznaczaliśmy również oś symetrii. Układałam jedno skrzyła, a zadaniem Zuzi było utworzenie drugiego skrzydła w odbiciu lustrzanym.
Układanka dostępna TUTAJ
Zabawa wzmacniająca paluszki
Bardzo prosta, ale i skuteczna zabawa. Dzieci często mają fazę na zapinanie i odpinanie spinaczy od bielizny. Zaproponowałam Ali tę zabawę i kilka razy udało Jej się otworzyć motyla. Z chęcią również ściągała je z pudełka. Z założeniem miała jeszcze problem. Myślę, że dla dzieci około 2 roku życia.
Tablica setkowa
Starsza córka, dość dawno poznała taką tablicę. Przy temacie motyli użyłam jej ponownie i… na kartce zakodowałam obrazek. Użyłam do tego takich szkiełek. Kodowanie wprowadziło zainteresowanie tablicą „100” na nowo :). Potem Zuza tworzyła kod dla mnie :).
Tablica dostępna TUTAJ
Gra
Niepozorna ale naprawdę ciekawa gra. Należy wybrać odpowiedni obrazek z książeczki i ułożyć elementy. Następnie, wykorzystując możliwość przesuwania kafelków trzeba ułożyć tak motyle, aby w efekcie końcowym każdy motyl był w całości.