Aktywności dla dzieci – motyle

zabawy-z-dzieckiem-wiosna-motyle

Jakiś czas temu zaczęliśmy obserwować pierwsze oznaki wiosny, między innymi kwiatki. Pojawiły się też pierwsze motyle. Zuzia (5 lat) zaczęła je zauważać. Pojawiło się zainteresowanie – warto było je podtrzymać, rozwinąć i przygotować odpowiednie książki, zabawy, pomoce na ten temat. Tym bardziej, że… motyle to nie musi być tylko wiedza o motylach, ale również edukacja językowa czy matematyczna ❤. Stworzyłam zbiór aktywności dla dzieci – motyle.

Książki o motylach i z motylami

 • Biedronka i inni mieszkańcy łąki
 • Motyle, robaki i inne pełzaki
 • O owadach
 • Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych
 • Ilustrowany inwentarz zwierząt

Oo i zapomniałam dołożyć do zdjęcia książki Bardzo głodna gąsienica oraz Świat motyli.

ksiazki-o-motylach

Cykl życia motyla

Karty dostępne TUTAJ lub do pobrania TUTAJ  – które stworzyłam dawno temu.

Korzystając ze zdjęć, figurek można pokazać dziecku po kolei jak to z jaja wykluwa się gąsienica, która rośnie i tworzy kokon. Wewnątrz kokonu jest poczwarka, która z czasem przeobrazi się w motyla. Dorosły motyl z kolei, znowu złoży jajeczka.

cykl-zycia-motyla-karty

Książeczki DIY

Na podstawie kart oraz informacji zawartych w książkach stworzyliśmy własne książeczki z podpisami. Jedną książeczkę robiłam ja według własnego uznania. Drugą robiła Zuzia trochę podpatrując u mnie, a trochę dodała od siebie.

zabawa-z-dzieckiem

Zbiór aktywności

Stworzyłam również takie zbiory z aktywnościami.

Zbiór zawiera:

 • 10 kart trójdzielnych z gatunkami
 • 6 karteczek z ciekawostkami
 • karty do liczenia w zakresie do 10
 • puzzle dwuelementowe
 • puzzle czteroelementowe
 • wycinanki

Zbiór dostępny TUTAJ

karty-pracy-motyle

Karty trójdzielne

Karty składają się z trzech części: karty z podpisem, karty bez podpisu oraz podpisy. Rozwijają mowę i wzbogacają słownictwo. Pokazują różnorodność, w tym wypadku dotyczącą motyli.

Przykłady pracy z kartami:

 • dobieranie w pary (młodsze dzieci)
 • gra w memory
 • wyszukiwanie motyli na łące i rozpoznawanie nazw
 • czytanie – dopasowanie napisu do obrazka i skontrolowanie za pomocą karty z podpisem

karty-trojdzielne-motyle

gatunki-motyli-karty-trojdzielne

Puzzle 2-elementowe

W zbiorze aktywności są również puzzle 2-elementowe i 4-elementowe. Wycięłam puzzle i nakleiłam na bazę. Można również puzzle zalaminować, ale wybrałam takie rozwiązanie jak poniżej. Młodsze dzieci może irytować fakt, gdy zalaminowane elementy najeżdżają na siebie w trakcie dopasowywania.

Baza dostępna TUTAJ

puzzle-diy-dla-dzieci

puzzle-z-motylamioparte na puzzlach

Wycinanki z motylami

Zbiór zawiera również paski do wycinania. Na zdjęciu akurat najłatwiejsza opcja, ponieważ u Alicji (22 miesiące) powoli załącza się ochota na wycinanie.

Kiedyś stworzyłam dwa wpisy na temat pierwszych nożyczek i wycinania przez dzieci – TUTAJ i TUTAJ.

Na zdjęciu poniżej Ala próbuje wycinać sama, ale jesteśmy póki co na etapie wycinania, gdy to dwie ręce trzymają nożyczki i robią ciach, a ja trzymam kartkę.

nozyczki-wycinanie-motoryka-mala

male-dziecko-i-nozyczki

Zagadki matematyczne

Zagadki stworzyłam z myślą o Zuzi (5,5). Do ich rozwiązania można użyć złotych pereł, ale Zuza wykonała bezbłędnie wszystkie obliczenia w pamięci z małą pomocą rąk. Na odwrocie każdej karty zaznaczone jest prawidłowe rozwiązanie. Gdy dziecko przypnie spinacz i odwróci kartkę samo zauważy czy dobrze wykonało zadanie.

Do pobrania za darmo TUTAJ

motyle-karty

Zabawa sensoryczna

Zawiązaliśmy duży koc dookoła stołu – idealnie wpisał się w tematykę. Bawiliśmy się, że to kokon. Zuzia była poczwarką. Potem wylatywała z kokonu jako motyl machając skrzydłami zrobionymi już jakiś czas temu z obręczy i bibuły.

*jeżeli bibuła u Was nie wytrzymuje to zastąpcie ją wstążkami

O zabawach z obręczami pisałam również TUTAJ i TUTAJ.

zabawy-sensoryczne-kokon

zabawy-ruchowe-w-domu

skrzydla-motyla-diy

Praca plastyczna – kolorowy motyl

Wycięłam dziewczynom motyle z kartonu oraz paski bibuły. Dałam talerz z wodą oraz pipetę/łyżeczkę. Bibułę układały na motylu i skrapiały wodą. Bibuła puściła kolor i zafarbowała karton :).

pipeta-praca-plastyczna

wiosenne aktywności dla dzieci

Zabawy z masą solną

Do tej zabawy potrzebny jest wycięty z kartonu motyl, masa solna, suszone kwiaty i kawałek patyka. Zadanie polegało na rozprowadzeniu masy po kartonie (nasza wyszła rzadka, więc nie podaję przepisu, ale znajdziecie w internecie) i umieszczeniu na niej ususzonych kwiatów.

masa-solna-zabawa

aktywności dla dzieci - motyle

Mega wielka układanka

Za pomocą układanki bawiliśmy się na wiele sposobów. Układałam motyla, a Zuzia go odwzorowywała. Ona układała i tym razem to ja miałam zadanie do wykonania. Wyznaczaliśmy również oś symetrii. Układałam jedno skrzyła, a zadaniem Zuzi było utworzenie drugiego skrzydła w odbiciu lustrzanym.

Układanka dostępna TUTAJ

ukladanka-dla-dzieci

Zabawa wzmacniająca paluszki

Bardzo prosta, ale i skuteczna zabawa. Dzieci często mają fazę na zapinanie i odpinanie spinaczy od bielizny. Zaproponowałam Ali tę zabawę i kilka razy udało Jej się otworzyć motyla. Z chęcią również ściągała je z pudełka. Z założeniem miała jeszcze problem. Myślę, że dla dzieci około 2 roku życia.

maluch-montessori

Tablica setkowa

Starsza córka, dość dawno poznała taką tablicę. Przy temacie motyli użyłam jej ponownie i… na kartce zakodowałam obrazek. Użyłam do tego takich szkiełek. Kodowanie wprowadziło zainteresowanie tablicą „100” na nowo :). Potem Zuza tworzyła kod dla mnie :).

Tablica dostępna TUTAJ

tablica-setki-montessori

Gra

Niepozorna ale naprawdę ciekawa gra. Należy wybrać odpowiedni obrazek z książeczki i ułożyć elementy. Następnie, wykorzystując możliwość przesuwania kafelków trzeba ułożyć tak motyle, aby w efekcie końcowym każdy motyl był w całości.

gry-dla-dzieci

 

Co robicie na wiosennych spacerach? Wsłuchujecie się w przyrodę? Pierwsze motyle znalezione?;) Mam nadzieję, że aktywności dla dzieci – motyle, które tutaj przedstawiłam zainspirowały Was!

Zapraszam do komentowania lub na FB/IG.

Go to Top