Strona główna/INSPIRACJE, JESIEŃ, LATO, OKOLICZNOŚCIOWE, PORY ROKU, WIOSNA, ZABAWA, ZABAWY SENSORYCZNE, ZIMA/25 zabaw ruchowych – gdy trzeba pozostać w domu

25 zabaw ruchowych – gdy trzeba pozostać w domu

zabawy-kreatywne-w-domu

Ruch jest charakterystycznym dziecięcym działaniem i wynika z właściwego rozwoju. Zestaw 25 zabaw ruchowych poprawi nastrój oraz sprawność fizyczną. Pozytywnie wpłynie na zdrowie. Rozwinie orientację w przestrzeni, umiejętność oceny odległości i kierunku, motywację wewnętrzną. Poza tym pozwali utrwalić wiadomości (np: kolory, kształty) oraz pobudzi wyobraźnię.

Gdy niezależne od nas sytuacje zmuszają nas do ograniczenia wyjść z domu, korzystania z drabinek, placów zabaw warto dzieciom zorganizować zabawy ruchowe w domu.

Zabawy z muzyką/naśladowaniem:

1. Ptaszki w gniazdkach – rozłóż na podłodze gniazda – np. hula-hop albo pętle z wstążki – gniazd może być kilka, a może być jedno – rożne są opcje. W tle leci wiosenna piosenka, odgłosy ptaków – dzieci (czyli ptaki) latają. Gdy przyciszasz muzykę to wlatują do gniazd i siadają. Ty też możesz być ptakiem 😉. Znowu włącz muzykę. I kilka takich sesji.

2. Pszczoły i kwiaty – zabawa analogiczna do tej wyżej. Na podłodze rozłóż wycięte z kartonu kwiaty, a na nich coś imitującego pyłek (np. pompony). W tle leci muzyka. Gdy przyciszasz muzykę dzieci (pszczoły) zbierają pyłek do koszyczka. Mogą też przenosić pyłek (pompony) za pomocą szczypiec do ula (np. na koc lub wycięty z kartonu ul). Kilka sesji z taką regulacją głośności muzyki.

3. Tańce i rytmiczne poruszanie obręczami ze wstążkami (mogą być też pompony zrobione z bibuły) do wybranej piosenki. Tutaj pokazywałam jak zrobić takie obręcze.

zabawy-umuzykalniajace

zabawy-taneczne

zabawy-dla-przedszkolaka

4-6. Zabawy taneczne do piosenek: Głowa mówi tak, tak oraz Jak chodzą zwierzątka (młodsze dzieci) lub Woogie-Boogie (starsze dzieci).

Zabawy z elementem rzutu, celowania i toczenia:

7. Rzucanie piłeczkami do kosza/pudełka – pamiętaj, że raz lewą, a raz prawą ręką.

zabawy-w-domu

8. Rzucanie krążkami na drążek.

zabawy-z-elementem-celowania

9. Toczenie piłki. Jak wygląda taka zabawa? Odległość i stopień zaawansowania zależy od wieku i umiejętności. Z dzieckiem około 1,5 roku możecie siedzieć bardzo blisko i toczyć do siebie piłkę. Z przedszkolakiem odległość od siebie może być równa długości pokoju. Zabawę można urozmaicać np. o bramki i strzelanie gola.

10-11. Odrzucanie i łapanie balona. Zabawa z rodzeństwem/rodzicem i wzajemne odbijanie balona.

Zabawy bieżne i rozwijające równowagę:

12-14. Bieg slalomem (omijanie butelek, kamieni sensorycznych, poduszek).

zabawy-bieg-slalomem-dom

15-18. Chodzenie po kamieniach sensorycznych, desce, sklejonych butelkach, po sznurku (u nas po taśmie gimnastycznej). O chodzeniu po butelkach TUTAJ pisałam więcej.

zabawy-sensoryczne-dla-dzieci

cwiczenia-rownowaga-dziecko

zabawa-rownowaga

19-20. Wspinaczka na drabinkę lub bujak (ewentualnie kanapę ;)).

drabinka-dla-dzieci

Tory przeszkód/klasy/zabawy z elementem huśtania

21-22. Huśtanie na bujaku lub w kocu przez dwojga dorosłych.

23. Pajęcza sieć. Naklejona taśma do dwóch ścian. Zadaniem dziecka jest przejść przez labirynt, aby nie dotknąć/nie zerwać taśmy. Z Zuzią już kilkakrotnie się tak bawiłyśmy, ale tym razem dołączyła 20-miesięczna Ala. Byłam bardzo zdziwiona, gdy zaczęła omijać taśmy, byłam pewna, że będzie je zrywać. Taka niespodzianka.

pajeczyna-zabawy-ruchowe

24. Gra w klasy. Na kartkach mogą być zapisane liczby od 1-10 lub jak u nas od 10-100.

matematyka-zabawy-liczenie

gra-w-klasy-w-domu

25. Tory przeszkód – z wszystkim co przyjdzie do głowy (poduszki, koce, sklejone butelki, butelki ustawione jedna za drugą, basen z kulkami, drabinki, bujak, pajęcze sieci, worek sako itd.)

tor-przeszkod

tor-przeszkod

bujak-good-wood

tory-przeszkod-w-domu-dziecko

zabawy-z-butelkami

bujak-drabinka-dla-dzieci

 

Zabawy ruchowe są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju :). Ostatnio ze względu na panującą sytuację na świecie, wiele dzieci ma ograniczoną możliwość ruchu. Mniej spacerów, placów zabaw, sal zabaw… My mamy to szczęście, że posiadamy podwórko, ale wiele dzieci ma ograniczoną możliwość zaspokojenia potrzeby ruchu. To przekonało mnie, do stworzenia takiego postu. Dajcie znać czy propozycje zabaw Wam się przydadzą. Zapraszam do komentowania lub na FB/IG. 25 zabaw ruchowych pozostawiam do Waszej dyspozycji 🙂

 

 

We współpracy z goodwoodpoland.pl

Go to Top