Strona główna/EDUKACJA, INSPIRACJE, MAŁE DZIECKO, METODA MONTESSORI, ŻYCIE CODZIENNE/Pierwsze nożyczki – małe dziecko i prawidłowe używanie nożyczek – część I

Pierwsze nożyczki – małe dziecko i prawidłowe używanie nożyczek – część I


Dzieci uwielbiają cięcie nożyczkami. Nie tylko papieru, czasem włosów lub innych wartościowych rzeczy. To jeden z powodów, do zapoznania małego dziecko z prawidłowym użyciem nożyczek.

Przed użyciem nożyczek, dzieci potrzebują wystarczającej sprawności ręki. Istnieją różne ćwiczenia poprzedzające cięcie nożyczkami.
Pierwsze plastikowe nożyczki córka dostała gdy miała półtora roku, a to dlatego, że bardzo się ich domagała. Postawiłam na wersję bardziej bezpieczną choć nie do końca praktyczną. Plastikowe nożyczki mają to do siebie, że pomimo iż tną to nie robią tego w sposób w jaki powinny. Cięcia można dokonać jedynie pod odpowiednim kątem, w innym wypadku papier się zagniata.
Myślę, że na potrzeby dziecka około 1,5 rocznego takie nożyczki sprawdzają się, bo zaspakajają głównie potrzebę ich posiadania i nauki chwytania (jednak paski papieru też podsuwamy łącznie z nożyczkami, pokazując tym samym funkcję nożyczek).

Dość szybko jednak plastikowe zamieniliśmy na tradycyjne nożyczki metalowe, tyle że mniejsze, ponieważ plastiki dość szybko irytowały córcię.Drugą część wpisu „Małe dziecko i prawidłowe używanie nożyczek” znajdziecie tutaj.

Potrzebne:
  • małe nożyczki, z zaokrąglanymi czubkami – dobrze aby były bez zbędnych wzorów i rozpraszających kolorów. Niektórzy mówią, że wygodniejsze są wtedy gdy dolny uchwyt jest większy od górnego. Pamiętajcie aby nożyczki były naprawdę małe (mniejsze niż standardowe dla przedszkolaka) gdy dajecie je dziecku poniżej 3 roku życia.
  • paski papieru (długość około 6-8cm, szerokość 0,5cm) – na początku czyste, bez wydrukowanych kresek
  • pojemnik na „śmieci” (te „śmieci” mogą się przydać do rożnych prac plastycznych)
Niespełna dwulatka tnie nożyczkami
Mam 22 miesiące.

 

 

KROK I
Wyjaśnij, że nożyczki są ostre i potrzebna jest wielka ostrożność podczas ich używania.
(świetny opis jak nosić i odkładać nożyczki tutaj – niestety w języku angielskim)
KROK II
Pokaż jak trzymać nożyczki i jak z nich korzystać.
KROK III
Pomóż umieścić dziecku kciuk i dwa palce w uchwycie. Zachęć aby „na sucho” otwierało i zamykało nożyczki.
KROK IV
Gdy łopatki ostrzy się otworzą pomóż przesuwać pasek papieru pomiędzy łopatkami. Kiedy dziecko zamknie nożyczki pasek ulegnie przecięciu.
KROK V
Pomagaj dziecku trzymać pasek papieru lub nożyczki, jeżeli tego chce. Często jednak dziecko wcale nie chce aby pomagać. Dajmy swobodę, ale oczywiście czuwajmy nad bezpieczeństwem. Nie ustawiajmy na siłę rączek bo to może przynieść odwrotny skutek i jedynie zniechęcić. Możemy dać przykład własny i też wycinać. Nie zapominajmy, że jesteśmy „wzorami do naśladowania” 🙂 a dzieci pilnymi obserwatorami!

Rada: Podobno dzieci w wieku 1-3 powinny mieć etui na nożyczki. Pisze o tym Anna Karpińska. My nie mieliśmy, ale też o tym nie wiedziałam.

Uwaga! Nie zostawiajmy dziecka samego z nożyczkami!

Cięcie pasków Montessori
Cięcie nożyczkami - Montessori

Kiedy drodzy rodzice daliście Waszym skarbom pierwszy raz nożyczki w rączkę?

Tutaj znajdziecie gotowe paski do wydrukowania:

An.

Go to Top