Biurko i krzesełko – na co zwrócić uwagę? – porady specjalisty

jakie-biurko-dla-dziecka

Ten wpis czekał długo i dojrzewał w mojej głowie. Jest dla mnie wymagający. Chciałam go napisać i skonsultować ze specjalistą. Musiałam też odnaleźć stare zdjęcia i ogarnąć trochę ich jakość, bo były robione na szybko, wieczorem, kilka lat temu i bez większego celu.  Temat nie jest związany bezpośrednio z edukacją, chociaż jakby się przyjrzeć  to można go podciągnąć pod przygotowane otoczenie dla dziecka (pisałam o tym TUTAJ). Zależało mi, bo… to jakie krzesełko i stolik będzie miało Twoje i moje dziecko wpłynie na jego postawę i kręgosłup. Poza tym chciałam Wam o czymś opowiedzieć.

Jestem nauczycielką, kilka lat temu pracowałam w przedszkolu. Gdy dzieci przychodziły we wrześniu/październiku do placówki, mierzyłam je i dobierałam odpowiednie krzesło i stolik do wzrostu dziecka. Dbałam o to. Gdy Zuzia (obecnie 5lat) miała ponad rok, zdecydowałam się na zakup krzesła i stolika ze słynnego sklepu. Kupiliśmy, bo „wszyscy” tam kupowali stoliki i krzesła dla małych dzieci. Nie wiem dlaczego nie pomyślałam o tabelach i wzroście… Zastanawiam się dlaczego o tym się nie mówi.

Wspomnę również o tym, że ten stolik i krzesło dla roczniaka to jednak za wcześnie. Myślę,  że czas 1,5 roku do 2 lat i powyżej będzie odpowiedni, choć to też zależy od predyspozycji dziecka. Zuzia na szczęście nie siedziała przy nim zbyt długo, a jeżeli już to zazwyczaj stojąc przy stoliku. Wycinała, malowała, układała… zazwyczaj na podłodze. Małe dzieci mają silną potrzebę ruchu i jest to normalne.

Przyszedł jednak czas, po 2 roku życia, że zaczęła siadać przy stoliku. Zauważyłam wtedy jej nieprawidłową postawę ciała. Po chwili przypomniałam sobie o wzroście i tabelach. Dosłownie, popukałam się głowę. Tyle razy to robiłam, jak mogłam nie pomyśleć o własnym dziecku… Znalazłam najmniejsze krzesło (rozmiar 0) i dopiero ono było odpowiednie. A Zuzia przecież miała już 2 lata.

Na zdjęciu Zuzia na nowym, małym krześle (wybaczcie jakość zdjęcia). Z tyłu, stoi krzesło kupione rok wcześniej (na szczęście, bardzo rzadko użytkowane).

pokoj-2-latka

Stolik w stosunku do mniejszego krzesła (rozmiar 0), również był za wysoki. Dlatego skróciliśmy nogi ;). Córka miała na zdjęciu ponad 2 lata.

krzeselko-dla-malego-dziecka

Dla roczniaka, mimo najmniejszego rozmiaru, krzesło byłoby za duże. Udało mi się to zobrazować sadzając dzisiaj na nim roczną Alicję.

krzeslo-dla-roczniaka

Poniżej zobaczycie aktualne miejsce pracy mojej (prawie) 5-latki. Tutaj pisałam post na temat całego pokoju Zuzi, który inspirowany jest metodą Montessori.

jakie-krzeselko-dla-dziecka

Poprosiłam również o wypowiedź, specjalistę mgr fizjoterapii oraz terapeutę SI Magdalenę Zujewicz. Magda jest również autorką bloga www.gibobobasy.pl  oraz prowadzi na Instagramie profil fizjoterapeutka_z_misja. Musicie tam zajrzeć jeśli poszukujecie rzetelnej wiedzy, zwłaszcza na temat rozwoju niemowląt 😍.

 

Jak dobrać idealne biurko i krzesełko dla dziecka? Na co zwrócić uwagę?

Biurko powinno być zawsze dobierane pod konkretną osobę, abyśmy mogli dopasować wszystko do wzrostu. Bardzo ważne aby podczas siedzenia przy biurku dziecko miało prawidłową postawę.

Prawidłowa postawa przy biurku czyli jaka?

Proste plecy, ręce swobodnie oparte o blat, natomiast stopy o podłogę. Kąt miedzy przedramieniem, a ramieniem jak i kąt między podudziem, a łydką muszą być kątami prostymi. Jest to bardzo ważne, jeśli nie chcemy przeciążyć kręgosłupa lędźwiowego dziecka.

Fajnym rozwiązaniem są biurka regulowane, czyli takie które rosną razem z dzieckiem. Takie biurka mają regulowane blaty i w każdej chwili można je spokojnie dopasować do wzrostu dziecka. Pamiętajmy, że nie zawsze duże biurko oznacza dobre biurko. Blat biurka powinien być dopasowany pod długość rąk dziecka tak aby nie wstając można było sięgnąć rzecz na której nam zależy w danym momencie.

Podsumowując idealne biurko to takie które zawsze jest wybierane pod dziecko.

Jeśli mamy już biurko to jak dobrać do niego krzesło?

Krzesło powinno być wygodne ale i odpowiednio powinno podpierać kręgosłup, ponieważ u małego dziecka kręgosłup cały czas się kształtuje.

Krzesło dla dziecka powinno być dopasowane również do wzrostu dziecka. Powinno posiadać system regulacji dzięki któremu dopasujemy wysokość siedziska.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru krzesła?

– szerokość – jeśli dziecko siada to po bokach powinno zostać kilka centymetrów odstępu;

– głębokość – czyli nie więcej niż do ¾ uda;

– wysokość – podczas siedzenia stopy dziecka powinny być oparte o podłoże, a w kolanie powinien być kąt prosty;

– oparcie – dobrze jak było by dopasowane do kształtu pleców. Powinno się kończyć tuz za linia łopatek.

– podłokietniki – zapewniają podparcie dla rąk;

– siedzisko – płaskie z zaokrągloną krawędzią z przodu.

Jak widzicie nie ma złotego środka na dobór biurka i krzesełka, wszystko musi być dopasowane pod konkretne dziecko. Dopiero wtedy zapewnimy dziecku odpowiednie warunki do nauki ale też do rozwoju kręgosłupa.

Dziękuję

Od siebie jeszcze dodam, że istnieją tabele z rozmiarami, którymi możecie się posiłkować wybierając stolik i krzesełko, co ułatwi wybór ❤.

 

TUTAJ macie link –  zawarte są tam informacje, które dotyczą placówek i dostosowania mebli edukacyjnych do wysokości ciała uczniów/wychowanków placówek oświatowych. Na samym dole dokumentu znajdziecie odpowiednią tabelę.

 

Dajcie znać czym Wy kierowaliście się przy wyborze stolika/biurka i krzesełka.

Napiszcie w komentarzu lub na FB/IG.

 

Go to Top