Pokój 4-latki – inspirowany pedagogiką Montessori

pokoj-dzieckav

Bardzo długo zbierałam się do tego wpisu. Jeszcze dłużej leżały już zrobione zdjęcia. Mam nadzieję, że ten wpis, pozwoli pokazać przestrzeń inną niż ta z katalogu. Dla części z Was ten widok na pewno będzie znajomy, a u wielu może spowodować zdziwienie. A może będzie jakimś punktem, nad którym przystaniecie i zastanowicie się dlaczego właśnie tak?

Zastanawiam się od czego zacząć. Na początek pokażę Wam, gdzie śpi moja 4-latka (niedługo 5;)).

Sfera spania

To futon, materac przystosowany do leżenia na podłodze. Sprawdzony na różne sposoby. Zuzia śpi na swoim, a Alicja ze mną i mężem na futonie o wymiarach 2mx2m. O zaletach pisałam już kiedyś – możecie przeczytać tutaj. Nad materacem powieszony jest sznurek, na którym Zuzka eksponuje swoje prace i zawiesza za pomocą spinaczy.

futon-materac-podlogowy

futon-montessori

Biblioteczka

Obok materaca na dwóch półkach jest biblioteczka, także futon jest również idealnym miejscem do spędzania czasu z książkami. W koszach pod półkami znajdują się klocki oraz ciastolina z różnymi foremkami.

lozko-dla-dziecka

gdzie-trzymac-klocki

Biurko i krzesełko

W styczniu Zuzia dostała swoje pierwsze biurko. Zakupy stolików/biurek i krzesełek to bardzo poważna i trudna sprawa. Szykuję wpis na ten temat, także czuwajcie ❤

Biurko posiada dwie szuflady.  W jednej są czyste kartki, mini karteczki (Zuzia uwielbia mieć też takie malutkie karteczki, które sama produkuje 😄), w drugiej szufladzie są prace skończone lub „do dokończenia”.

biurko-dla-dziecka

pokoj-malego-dziecka

Kwiatek do opieki

Na zdjęciu poniżej, możecie dostrzec kwiatka, którego Zuza dostała pod opiekę. Na szczęście należy do grupy sukulentów, więc całkiem nieźle znosi braki wody…  😉 Poza tym jest bezpieczny, bo to aloes. Znacie?

pierwsze-biurko

Przybornik

Cztery najzwyklejsze, drewniane pojemniki  doskonale spełniają swoją funkcję jako przybornik 😊. Mazaki, długopisy i ołówki, kredki wykręcane, kredki ołówkowe.

Popularne są ostatnio sortery, gdzie każdy kolor kredek ma swój otwór i stoją na dziecięcych stolikach. W placówkach Montessori takie bloki z otworami i kredkami, stoją przy metalowych ramkach (edukacja językowa) i służy do pracy z nimi. Taka ciekawostka 😊.

sorter-kredki-dlugopisy

Lalki?

Domek dla lalek również u nas znajdziecie 😊. Mamy również kilka pluszaków, dwie lalki i bobasa z koszem. Aktualnie jednak brak zainteresowania, więc są nieobecne w pokoju.

domek-dla-lalek

Półki i półeczki

Zabawki, pomoce ulegają wymianom, w zależności od tematu jaki przerabia Zuzka. Przyznaję jednak, że są pomoce, które w zasadzie zawsze zostają, bo co jakiś czas ochota na pracę z nimi powraca.

Na zdjęciu zobaczycie tematykę związaną z kwiatami (zdjęcia robiłam wiosną). O nich również był wpis, wiec zachęcam. Dokładnie tutaj. Są też globusy i puzzlowa mapa – półkule, kolorowe perły, tablice Seguin’a, szorstkie litery, materiał do czytania, różowa wieża (dostępna TUTAJ), brązowe schody (dostępne TUTAJ), tęcza Grimms, zwierzątka, mapa świata, dzieci świata, gry, puzzle, klocki lego, przeplatanki i wyklejanki.

polki-montessori

 

regaly-polki-montessori

meble-do-pokoju-dziecka

pokoj-dziecka-montessori

 

Drewniane meble, które widzicie na zdjęciu są ze sklepu sklep.uczymyibawimy – nie ma ich jednak w ofercie.

Obecnie na stronie sklepu znajdziecie meble ze sklejki.

 

Sami zobaczcie! Tutaj przeczytacie więcej!

Do cen tych mebli nie musicie doliczać kosztów związanych z wysyłką ▶ WYSYŁKA DARMOWA

 

regaly-montessori

meble-montessori

Jestem bardzo ciekawa z jakich zabawek i pomocy korzystają najchętniej Wasze dzieci

i w jakim są wieku. Napiszcie w komentarzu lub na FB/IG.

 

A na Instagramie organizuję akcję. Liczę na to, że dołączycie 🙂

 

 

Go to Top