Strona główna/INSPIRACJE, RECENZJE/„Biblioteczka Montessori” – wydawnictwa EGMONT – recenzja

„Biblioteczka Montessori” – wydawnictwa EGMONT – recenzja

biblioteczka montessori

Wydawnictwo Egmont wydało serię Biblioteczka Montessori, w której zawierają się takie pozycje jak: Świat, Przyroda, Czas, Ćwiczenia. Cały zestaw pomocy jest to obszar edukacji kosmicznej. Ogromnie się ciesze, że na rynku pojawiła się ta pozycja. Materiały z zakresu tej edukacji, zresztą w ogóle rzetelne materiały wpisujące się w pedagogikę Montessori to póki co rzadkość. Więcej o tym, jak powinien wyglądać materiał rozwojowy, możecie poczytać tutaj.

Biblioteczka Montessori – Świat

Znajdziecie tutaj:

  • 7 szorstkich kart kontynentów
  • 70 kart, dzięki którym odkryjecie kontynenty (z kontrolą błędu)
  • książeczkę

Zestaw ma pomóc dziecku poznać kontynenty. Idealnie by było, gdyby praca na kartach związana była z globusem i mapą. Zestaw ma pokazać różnorodność i bogactwo świata, wzbudzić zainteresowanie. Rodzic zanim pokaże dziecku karty powinien wcześniej się przygotować, aby mógł opowiedzieć jakąś historyjkę lub ciekawostkę.

W książeczce znajdziecie również krótkie teksty na temat każdego z 70 obrazków, tak aby móc krótko opowiedzieć dziecku o każdym kontynencie. Do każdej karty kontynentu można dopasować 10 obrazków. Każda karta na odwrocie posiada kontrolę błędu, czyli miniaturę kontynentu.

biblioteczka montessori swiat

od czego zacząć montessori?

Globus, o którym wspomniałam i który warto zrobić (na zwykłym globusie) lub kupić.

montessori kontynenty

Poniżej, możecie zobaczyć element mapy, czyli kontynent namacalny, można wziąć, obracać,  odrysowywać, poczuć. W kartach fajne jest to, że mają szorstką strukturę, więc ułatwiają poznanie przez dotyk i za to dla nich wielki plus.

montessori w domu

montessori planety ziemia

montessori zabytki

Biblioteczka Montessori – Przyroda

Znajdziecie tutaj:

  • karty trójdzielne (obrazki, podpisy, karty kontrolne czyli obrazki z podpisem)
  • książeczkę

Karty służą do przyswajania precyzyjnego słownictwa, przyporządkowania rzeczy do kategorii i połączenia ich z rzeczywistością. W książeczce możemy wyczytać, że „Czterolatek potrafi spontanicznie nauczyć się tysięcy słów, jeżeli jego otoczenie będzie wystarczajaco stymulujące”.

Według pedagogiki Montessori kart używa się do przeprowadzenia lekcji tójstopniowej (prezentacja – nazwanie przedmiotu, rozpoznanie – wykonywanie poleceń przez dziecko, zapamiętanie – dziecko nazywa przedmiot).

W dołączonej książeczce znajdziecie również inne propozycje zabaw z kartami. Wyszukanie obrazka wśród rozsypanki, rozmowa na temat ilustracji, powiązanie karty z figurką, łączenie w pary i tak dalej). Materiał posłuży dzieciom w bardzo różnym wieku. Maluchy mogą dopasowywać figurkę do obrazka, a starszaki porządkować i układać, czytać podpisy).

biblioteczka montessori przyroda

montessori karty trójdzielne

montessori lekcja trójstopniowa

Dodam jeszcze, że karty podzielone są na pięć kategorii: zwierzęta, owady, ptaki, owoce i kwiaty.

Biblioteczka Montessori – Czas

Znajdziecie tutaj:

  • linię czasu (kalendarz)
  • tarczę pór roku
  • tarczę dobową

Dziecko nie ma poczucia czasu. Czas wymaga zrozumienia wielu złożonych pojęć. Zaczyna dopytywać: „Kiedy idę do przeszkola?”, „Kiedy przyjedzie babcia?”, „Kiedy będą moje urodziny?”, „Za ile dni?”. To są autentyczne pytanie, jakie zadała moja 4-letnia córka w przeciągu ostatniego miesiąca. To dobry czas, aby wkroczyć z takim materiałem i pomóc dziecku, dać możliwość zrozumienia pojęcia CZAS.

Jak wiecie, my swój kalendarz zdążyliśmy już zrobić sami i wisi u nas na ścianie. Również jest w formie liniowej, bo taka jest najodpowiedniejsza, aby uzmysłowić dziecku, że rok jest naprawdę bardzo długi, że jest ciągłością, która się dzieli na pory roku, na miesiące, na dni. Dlatego tak ważne jest powieszenie go w całości. Nie wieszajcie pojedynczych tygodni,  miesięcy, pór roku. Isototne jest, aby właśnie wisiał w całości. Tarcze, zarówno dobowa jak i pór roku pokazują również, że są one ciągłością. Nie ma przerw, pora roku jest zawsze. Dla nas logiczne i bardzo proste, niech i dla dziecka takie się stanie :).

biblioteczka montessori czas

montessori czas

montessori kalendarz

Biblioteczka Montessori – Ćwiczenia – odkrywaj bogactwo przyrody

biblioteczka montessori ćwiczenia

Znajdziecie tutaj:

  • książkę z ćwiczeniami i naklejkami

Książka jest bardzo wartościowa, choć na począku dość sceptycznie podeszłam do tej pozycji. Książka? Ćwiczenia? Montessori? Założę się, że niejedna osoba tak pomyślała :-). Nic bardziej mylnego. Karty pracy, które tu występują są jak najbardziej używanym materiałem w placówkach. Niekoniecznie w formie książki ale pojedynczych kserówek jako uzupełnienie tematu, jak najbardziej. Wiecie to nie chodzi o to, że tam tego nie ma. Chodzi o to, aby dziecko nie opierało się na suchej teorii. Zresztą zobaczcie wpis o budowie kwiatu. Z tymże tam, sama robiłam ćwiczenia…

Co ciekawe, znajdziecie tu jednak nie tylko karty pracy, ale również instrukcje jak niektóre pomoce możecie wykonać, jak przeprowadzić różne obserwacje. Można się zainspirować i działać! Podręcznik jest podzielony na części: Geografia, Rośliny, Zwierzęta, Czas i pogoda. Ilustracje w środku są realistyczne i piękne.

Spójrzcie tylko 😉

montessori edukacja kosmiczna

I temat bardzo na czasie: jesień i kasztany -> Cykl życiowy rośliny.

montessori jesień kasztany

Podsumowując, seria Bibloteczka Montessorii jest bardzo udana. Na pewno nieraz pokażę Wam pracę z jej udziałem. Zaoszczędzi mi to mnóstwa czasu, który musiałabym wygospodarować na zrobienie pomocy, a tu taki piękny, realistyczny, gotowy zestaw. Z niecierpliwością czekam na rozszerzanie oferty i podobne pozycje :-). Polecam!

pokój w stylu montessori


dom w stylu montessori

We współpracy z www.egmont.pl

2020-02-01T23:29:05+01:00wrzesień, 2018|INSPIRACJE, RECENZJE|2 komentarze
Go to Top