Budowa kwiatu – Montessori

Nasza praca z kwiatami, zaczęła się tak naprawdę w marcu. Dokładnie po dniu kobiet… W końcu bukiety nie mogły się marnować ;-). To była jednak tylko próba, wstęp, sprawdzenie zainteresowania.

Zainteresowanie Zuzi jednak sprawiło, że postanowiłam temat pociągnąć. Budowa kwiatu to jedno z zagadnień w pedagogice Montessori, z  działu edukacja kosmiczna. Barwy i zapachy kwiatów otaczają nas wszędzie. Wiosna i lato to idealne pory roku na rozwinięcie tematu kwiatów. Warto dobrze się zastanowić jaki kwiat wybrać do prezentacji, aby miał poszczególne elementy: kielich, płatki, słupek, pręciki. U tulipana ciężko rozróżnić kielich. Idealna jest lilia. A, że właśnie teraz jest sezon na lilię… To dobry czas, zwłaszcza jeżeli macie je w ogródku i przyciągają uwagę dziecka.

Rzeczywistość

Zaczęliśmy od budowy kwiatu na żywo.  Doświadczanie, dotyk, a dopiero potem pomoce.

budowa kwiatu

Puzzle – budowa kwiatu

Nazwaliśmy części kwiatu i porównaliśmy je z tymi z puzzli. Dodałam przy tym, że później będziemy pracować już na tych drewnianych częściach, aby nie musieć za każdym razem dzielić kwiatka.

montessori

Lekcja trójstopniowa

Przeprowadziłam lekcję trójstopniową. Zuzia ułożyła puzzle-budowa kwiatu. Dopasowywała również elementy układanki w inny sposób. Dzieci czytające mogą również dopasować do ułożonych elementów podpisy (np. te z kart trójdzielnych lub wydrukowane do tego celu).

edukacja kosmiczna

Karty trójdzielne

Wykonałam dla córki również karty do lekcji trójstopniowej, aby mogła utrwalić nazewnictwo :-).

karty do lekcji trojstopniowej

budowa kwiatu

Kącik – tematyka – kwiaty

Tak wyglądał Zuzi kącik na temat kwiatów i wiosny:

kacik wiosenny

Zachęcam Was do wspierania zainteresowań dzieci. Obserwujcie i wyciągajcie wnioski. Nauka może być przyjemnością, a nie wkuwaniem na pamięć ;).

W kąciku znajdują się książki, takie jak „Wiosna na ulicy Czereśniowej” oraz „Jabłonka Eli”. Nie są bezpośrednio związane z kwiatami, ale jak najbardziej z tematyką wiosny, która wtedy była u nas na czasie :-).

Karty trójdzielne do pobrania znajdziecie tutaj.

Go to Top