Kalendarz liniowy 2020 + do pobrania za darmo

kalendarz-liniowy-2020

Malutkie dziecko nie posiada poczucia czasu. Musi minąć wiele lat, aby mogło umiejscowić się w czasie i zrozumieć różne pojęcia. To proces, który warto pokazywać stopniowo.

Gdy dziecko jest malutkie dorosły używa określeń: teraz, zaraz, w tej chwili. Opowiada o bliskiej przyszłości i przeszłości. Kilkuletnie dziecko zaczyna używać pojęć juro oraz wczoraj – często nieadekwatnie do danego dnia. Przypomnę, że dziecka nie należy poprawiać. Można powtórzyć to co powiedziało, ale uwzglęniając prawdziwą wersję.

Na przykład:

Dziecko: Mamo pojedziemy wczoraj do babci?

Dorosły: Tak, jutro pojedziemy do babci.

 

Warto uwzględniać w naszych rozmowach z dzieckiem pojęcie czasu :). Zanim jednak przejdziecie do lini czasu, warto wprowadzić pomoce zaznajamiające z porami dnia oraz porami roku. Linia czasu to bardzo długi kalendarz. Najlepiej jest, gdy znajduje się w jednej lini na ścianie. Pomoga zrozumieć występowanie: pór roku, miesięcy, tygodni, dni.

W kalendarzu dziecko może zaznaczyć ważne daty: urodziny, święta czy zaplanowane wycieczki.

Potrzebujemy:

  • wydrukowany kalendarz (do pobrania)
  • wycięte dziurkaczem elementy* – wybierzcie po jednym symbolu na jedną porę roku (u mnie są śnieżynki – zima, kwiatki – wiosna,  liście – jesień, motylki – lato)
  • klej
  • taśma lub magiczna plastelina (do przyklejenia na ścianę)

*jeżeli nie macie dziurkaczów możecie użyć naklejek, wydrukowanych obrazków lub samemu coś narysować (wybrane przez Was symbole pór roku lub zeszłoroczone wspomnienia)

 

Nasz kalendarz jest zalaminowany. Zanim jednak to zrobiliśmy, Zuzia nakleiła ozdoby (adekwatnie do pór roku) i zaznaczyła wyjątkowe dla Niej dni. Po zalaminowaniu, będzie zaznaczać mazakiem suchościeralnym (np: takim)  każdy dzień, zamalowując odpowiednie okienko.

Ostatni nasz kalendarz posiadał zaznaczone odpowiednim kolorem dni, zgodnie z kolorystyką pereł do liczenia (możecie zobaczyć TUTAJ). Tym razem odpuściłam kolory (Zuza już je opanowała). W związku z tym, że jest zafascynowana pisaniem i czytaniem to w kalendarzu 2020 są nazwy dni tygodnia.

czas-montessori

nauka-por-roku

nauka-miesiecy

nauka-dni-tygodnia

Kalendarz dostępny TUTAJ

Jeżeli skorzystacie to dajcie znać w komentarzu lub na FB/IG.

 

Go to Top