Strona główna/EDUKACJA, INSPIRACJE, METODA MONTESSORI, NIEMOWLE, RECENZJE/Realistyczne książeczki dla niemowląt

Realistyczne książeczki dla niemowląt

ksiazki-realistyczne-dla-dzieci

Szukałam książek materiałowych dla Alicji. Nie mogłam znaleźć … i dosłownie dzień później zobaczyłam je jakoś przypadkiem! Musieliśmy je mieć! Materiałowe, z realistycznymi obrazkami! Właśnie takie chciałam dla naszego dziecka.

Książeczki produkuje polska firma Parenti. Dostępne są jedynie na allegro, dokładnie tutaj.

W opisie firmy przeczytałam:

Lubimy czytać i dlatego jako rodzice chcieliśmy zainteresować książkami syna. Oglądaliśmy i czytaliśmy razem mnóstwo książeczek. Antek z dnia na dzień stał się molikiem książkowym, a dostępne w księgarniach i bibliotekach pozycje przestały już nam wystarczać – zaczęliśmy więc sami tworzyć dla niego grafiki niespotykane w książeczkach dla dzieci. Odwiedzający go rówieśnicy wykazywali żywe zainteresowanie naszą kolekcją obrazków. Pomyśleliśmy, że dzięki tym obserwacjom moglibyśmy zrobić najlepszą książeczkę dla niemowląt jaka kiedykolwiek powstała. Zgłębialiśmy wiedzę z zakresu psychologii rozwoju człowieka, kognitywistyki, optyki oraz medycyny.

Postanowiłam zgłosić się do Kamili i Szymona i zapytać o kilka rzeczy, które mnie zaintrygowały 😃.

Ania (uczymyibawimy): Skąd pomysł na produkcję książek już wiemy :). Czego dowiedzieliście się tak gruntowanie studiując wspomniane dziedziny? (w 2-3 zdaniach)

Kamila i Szymon (Parenti): Właściwie, to czego się dowiedzieliśmy można ująć w trzech najważniejszych punktach:

1. Noworodek instynktownie „skanuje” wzrokiem otaczający go świat w poszukiwaniu twarzy. To niesamowity proces, w którym jego mózg instynktownie dąży do dopasowania wrodzonego wzorca twarzy do napływających z oczu obrazów. Wypatrzenie twarzy lub czegoś do niej podobnego powoduje natychmiastowy wzrost aktywności fal mózgowych w układzie limbicznym.

2. U noworodków najintensywniejsze pobudzenie fotoreceptorów odpowiadających za postrzeganie kształtów i ruchu wywołują linie styku białego z czarnym ułożone w gęstości od 4 do 16 pasków na 4cm2, widziane z odległości ok. 25 cm. Fotoreceptory odpowiadające za widzenie kolorów reagują najintensywniej na linie styku czerwonego z zielonym oraz niebieskiego z żółtym. Tych fotoreceptorów jest 20 razy mniej, dlatego na początku życia dzieci słabo reagują na kolory, za to bardziej na biel i czerń.

3. Stymulacja wzroku nie przyśpieszy jego rozwoju, ale sprawi, że wzrok może być w przyszłości sprawniejszy. W tym celu warto dostarczać dziecku różnorodnych doznań wizualnych – dużo patrzeć sobie w oczy, uśmiechać do siebie, poznawać ludzi i miejsca, otaczać kolorami. Zaleca się unikać ostrego światła, wyświetlaczy, oświetlenia świetlówkami rtęciowymi oraz pulsującymi LEDami (tymi tanimi).

A: Czy książeczki posiadają jakieś przedziały wiekowe? Które polecacie dla noworodków, a jakie dla starszych niemowląt?

K. i Sz.: Generalnie ilustracje kontrastowe są ciekawsze dla młodszych, a realistyczne ilustracje dla starszych niemowląt, ale to nie jest reguła.

A: Czy książeczki wykonane są z bezpiecznych materiałów?

K. i Sz.: Bardzo bezpiecznych! Są to materiały najwyższej jakości klasy spożywczej. Wypełnienie jest ze specjalnej włókniny hamującej rozwój mikroorganizmów, a poszycie ze specjalnej dzianiny barwionej sublimacyjnie (barwniki znajdują się wewnątrz włókien). Materiały powstały w Polsce i Czechach, a atramenty w Japonii. Wszystkie materiały oraz atramenty mają certyfikat bezpieczeństwa OEKO-TEX® | STANDARD 100. Książeczki spełniają wymagania dyrektywy 2009/48/WE w zakresie bezpieczeństwa zabawek.

A: Przewidujecie produkcję innych modeli książeczek?

K. i Sz.: Tak, mamy wstępnie zaprojektowane ok. 25 nowych modeli. Maluszki już testują kilka prototypów 🙂

A: Dziękuję Wam, że poświęciliście chwilę, aby opowiedzieć o Parenti.

 

Szkoda, że nie wiedziałam o nich wcześniej 🙂

Trzy nasze książeczki ❤

ksiazki-montessori-firendly

ksiazki-materialowe-realistyczne

niemowle-montessori

montessori-friendly

ksiazki-parenti

ksiazki-montessori

dla-niemowlaka-montessori

zabawka-montessori-niemowle

We współpracy z Parenti

 

Go to Top