Strona główna/EDUKACJA, INSPIRACJE, METODA SYMULTANICZNO-SEKWENCYJNA/Samogłoski – powtarzanie i rozumienie. Metoda symultaniczno-sekwencyjna.

Samogłoski – powtarzanie i rozumienie. Metoda symultaniczno-sekwencyjna.

 

Odnośnie nauki poznawania liter napisałam już dwa posty. Znajdziecie je tutaj: 

Zainteresowanie literami dalej trwa, ale jest przeplatane ogromną potrzebą ruchu, stąd pomysł na taką właśnie aktywność. Zabawa miała dwa zasadnicze cele. Pierwsza część aktywności polegała na powtarzaniu głosek, druga część podlegała pod etap ich rozumienia.

Potrzebujemy:
  • papierowe talerze
  • mazak
  • drewniana/papierowa kostka (na każdej ścianie samogłoska)
Uwaga: przydać się może dwustronna taśma, ponieważ talerze się ślizgają podczas wykonywania skoków.
Część I (powtarzanie):
Rzucałam kostką (lub rzucała Zuzia). Pokazywałam Jej co wypadało, wymawiając głoskę. Zuzia wskakiwała na odpowiedni talerz.
Część II (rozumienie):
Rzucałam kostką (lub rzucała Zuzia). Patrzyłam na kostkę, nie pokazując Zuzi. Wymawiałam głoskę, a Zuzia skakała po papierowych talerzach. Samogłoskę pokazywałam po dokonanym skoku i tak kontrolowałyśmy poczynania Zuzi. Jeżeli była potrzeba to sama dokonywała powtórnego skoku po kontroli wzrokowej.

 

Cieszyńska - kocham czytać

 

Jak nauczyc czytać

 

Nauka liter - male dziecko
sklep.uczymyibawimy – brązowe schody
Etap III (dodatkowy):
Etap ten jest dodatkowy i trochę kontrowersyjny, o czym pisałam tutaj. Zdecydowałam się pokazać córce, że  jedne i drugie litery brzmią tak samo, choć ich znak graficzny się różni. Zuzia sama próbowała dopasować litery. Problem pojawił się z samogłoską „e”, „u” oraz „y”.
Wybrała sobie również dwie, szorstkie litery i pokazałam instruktaże ?.

 

metoda symultaniczno-sekwencyjna, a montessori
Pozdrawiam serdecznie, Ania
Go to Top