Strona główna/EDUKACJA, EDUKACJA MATEMATYCZNA, INSPIRACJE, METODA MONTESSORI, OKOLICZNOŚCIOWE, WIOSNA, ZABAWA/10 sposobów na zabawy matematyczne z wykorzystaniem pomocy MATJAJA

10 sposobów na zabawy matematyczne z wykorzystaniem pomocy MATJAJA

wielkanoc-zabawy

Matjaja to nowa pomoc, którą stworzyłam i zaprojektowałam razem z mężem. Za jej pomocą pokażę tutaj 10 sposobów na zabawy matematyczne, ponieważ pomoc służy do rozwoju kompetencji matematycznych. Pomaga utrwalić pojęcia liczb od 1-10 i przyporządkować symbole liczb odpowiadającym im elementom. W tym wpisie chciałabym Wam pokazać jak można je wykorzystać i uwrażliwić na to, że ich ułożenie – takie najzwyklejsze – jakie pierwsze przychodzi do głowy, nie jest jedyną aktywnością.

1-3. Dopasowywanie jajek

  1. Pierwsza myśl, która wpada do głowy to ta z ułożeniem wszystkich jajek. Siadacie, przeliczacie wgłębienia na skorupkach i układacie.
  2. Można również zaproponować dziecku układanie pojedynczych jajek, w zależności od tego jaką liczbę dziecko poznaje.
  3. Gdy potrafi liczyć w zakresie 5, zaproponujcie mniejszą liczbę jaj do dopasowywania (na przykład 5 jajek). Dopasujcie trudność zadania do umiejętności dziecka. Nie ma konieczności układania wszystkich naraz.

4. Uzupełnianie wgłębień koralikami

W przeliczaniu pomocne jest układanie malutkich przedmiotów we wgłębieniach na jajkach. Tutaj pojedyncze jajko.

zabawy-wielkanocne-montessori

5. Uzupełnianie wgłębień ciecierzycą

Gdy nie ma koralików, możecie wykorzystać to co macie w kuchni :)!

6. Uzupełnianie wgłębień pomponami

Można pokusić się też o mini pompony! U nas pojawiały się kolory zgodne z kolorowymi perłami (Montessori). Tutaj w ruch poszła też pęseta! Można jej użyć do przenoszenia pomponów, ciecierzycy czy koralików. To bardzo uatrakcyjnia przeliczanie i wspaniale wzmacnia mięśnie palców.

matematyka-montessori

montessori-wielkanoc

7. Kostka wchodzi do gry

Wariant 1: Możecie rozłożyć wszystkie jaja, a następnie rzucać kostką. Ile oczek wypadnie takie jajo uzupełniacie.

Wariant 2: Wyrzucacie kostką i ilość oczek, która wypadnie wskazuje na to jakie części jajek trzeba odnaleźć w koszyczku.

Musicie wziąć pod uwagę to, że kostka ma maksymalnie 6 oczek, więc jajka mogą być tylko te, skierowane na przeliczanie w zakresie 6.

Wariant 3: Gra w Matjaja

Używacie dwóch kostek i gracie we dwoje. Wyrzucona ilość oczek świadczy o odnalezieniu odpowiednich części jaj. Kto ułoży więcej jajek ten wygrywa. Na bieżąco gracz sprawdza na karcie kontrolnej poprawność wykonywanego zadania.  Przy wyrzuceniu 11 lub 12 oczek na kostce gracz czeka kolejkę 😉.

zabawy-matematyczne-z-dzieckiem

8. Połączenie z zabawą sensoryczną

Ulokujcie skorupki w paskach bibuły, piórkach, papierze, materiale, a następnie wyszukujcie i dopasowujcie do siebie! Pamiętajcie o dostosowaniu trudności do umiejętności.

wielkanoc-zabawy-z-dzieckiem

9. Jajka w sieci

U nas przydało się wypełnienie przesyłki. Możecie również użyć koszyka i sznurka. Próbujcie wyciągnąć części jajka i dopasowywać ilość oczek do liczby.

aktywnosci-montessori

10. Dziurkowanie

Naszykujcie dla dziecka liczbę którą właśnie poznaje lub inną dowolną. Przydadzą się również szpilki, kartki z odrysowanym jajkiem i korek. Zadanie polega na wbiciu odpowiedniej ilości szpilek w papierowe jajo.

10-sposobow-na-zabawy-matematyczne

 10 sposobów na zabawy matematyczne to nie wszystkie możliwe aktywności, a tylko przykłady. Mam nadzieję, że ta instrukcja jest wystarczająca i pozwoli spojrzeć Wam na Matjaja z innej perspektywy niż tylko zwykłe puzzle 😍!

Zapraszam do komentowania lub na FB/IG. Może Wy macie inne propozycje? Jeżeli tak to jakie? Podzielcie się 🙂

 

Matjaja dostępne są TUTAJ!

Go to Top