/, MOTORYKA, ZABAWY, życie codzienne/Rozwój manualny i motoryczny – zabawa dla dwulatka

Rozwój manualny i motoryczny – zabawa dla dwulatka

Ćwiczenia ruchów rąk w trzecim roku życia pozwalają na wykonywanie czynności takich jak nakładanie elementów na patyczek. Na początku elementy powinny być dość duże z większą dziurą oraz dużym drążkiem. Z czasem robią się mniejsze (jak słomki, koraliki), a ruchy rąk bardziej skoordynowane. Zapewne większość z Was kojarzy zabawki w postaci nakładanek. Warto kontynuować tę zabawę, utrudniając, a tym samym rozwijając sprawność motoryczną i manualną 🙂

Potrzebujemy:
 • styropian + zmywacz do paznokci
 • słomki w różnych kolorach
 • wykałaczki
 • klej Magic
 • mazak
 • nożyczki
Diy zabawka dla 2latka

KROK I
Przycinamy styropian do odpowiadających nam rozmiarów. W trakcie można zauważyć, że brzeg styropianu traci swoje pierwotne „zabezpieczenie” i jest podatny na kruszenie. Wystarczy przetrzeć wacikiem ze zmywaczem do paznokci – chyba, że nie przeszkadza Wam kruszący się styropian 🙂
Górna część zaraz po cięciu, dolna część po traktowaniu zmywaczem.

styropian i zabawka
 KROK II
Teraz już praca należy do dziecka 🙂 Cięcie słomek za pomocą nożyczek na kawałki: duże, małe i jakie dziecko ma ochotę. Świetna sprawa i urozmaicenie, zamiast cięcia papieru. A przy tym wzmacniające mięśnie rąk, gdyż potrzeba tutaj więcej siły niż do przecięcia kartki 🙂
Zastanawiacie się nad innymi zabawami związanymi z cięciem? Poprzedni wpis właśnie był na temat treningu i prawidłowego używania nożyczek.

Dwulatek i cięcie nożyczkami

KROK III
Malujemy na styropianie kółeczka. Zadaniem dziecka jest wbić w nie wykałaczki. Maluch może również ponieść wodze fantazji i sam powbijać wykałaczki w miejscach, które mu odpowiadają.

Motoryka mała u dwulatka

Rozwój motoryczny w trzecim roku życia

KROK IV
Nakładanie 🙂

Jak się bawić z dwulatkiem

Nakładanie na drążek - zabawka diy

Nakładać na patyczek też można na kilka sposobów. Może to być zupełna improwizacja, a można posegregować słomki kolorami.
Przykleiliśmy klejem po jednej słomce z każdego koloru.

sorter kolorow - zabawka
Dziecko może tworzyć kolorowe zbiory oraz zapoznawać się z kolorami. No i wyszły nam zajęcia matematyczne 😉 Nasz sorter kolorów:

Poznawanie i segregowanie kolorów

Do dzieła:) Zastanawiacie się skąd tu wziąć styropian? Może z pudełek po prezentach świątecznych? 😉

Pozdrawiam, An.

2018-04-29T16:14:51+00:00Styczeń, 2017|MONTESSORI, MOTORYKA, ZABAWY, życie codzienne|6 komentarzy

6 komentarzy

 1. Kasia Styczeń 1, 2017 at 9:35 pm - Reply

  Bałabym się dawać takie małe elementy 2-latkowi.

  • admin Styczeń 2, 2017 at 12:52 pm - Reply

   Oczywiście wszystko pod nadzorem osoby dorosłej? Dziecko w 3 roku życia powinno chwytać małe elementy, przekładać na różne sposoby aby usprawniać czynności motoryczne, kształtować chwyt.

 2. Mama Space Styczeń 3, 2017 at 8:22 pm - Reply

  A ja bym się nie bała 🙂 Dzieci poniżej 3 roku życia mają największe zainteresowanie małymi przedmiotami, nawet powinny się nimi bawić, oczywiście pod nadzorem, to świetnie rozwija małą motorykę. Mój dwulatek uwielbia np. lego i fajnie się już nimi bawi.

  • admin Styczeń 3, 2017 at 8:42 pm - Reply

   Masz rację. Nawet sporo młodszym dzieciom się to zaleca. Jeżeli mama siedzi obok to dziecku nic nie grozi. W razie gdy maluch jeszcze bierze przedmioty do buzi, a rodzic jednak się boi można pobawić się czymś jadalnym;) Ale nie rezygnujmy w ogóle z tego typu aktywności! To naprawdę istotne. Nie tylko dla motoryki małej:)

  • Unknown Styczeń 12, 2017 at 11:30 pm - Reply

   Dziekuję za inspiracje, jutro pobawimy się z moimi dwulatkami w żłobku 🙂

  • admin Styczeń 13, 2017 at 6:27 pm - Reply

   Miłej zabawy:) Pamiętajcie o ostrych końcach wykałaczek:)

Zostaw komentarz